The 30th Ian Charleson Awards

Winner

Heledd Gwynn for Hedda in Hedda Gabler at the Sherman Theatre, Cardiff and Hastings and Ratcliffe in Richard III for Headlong

Second Place

Hammed Animashaun for Bottom in A Midsummer Night’s Dream at the Bridge Theatre

Third Place

Ronkẹ Adékoluẹjo for Abosede in Three Sisters at the National Theatre

Commendations

Kitty Archer for Mariane in Tartuffe at the National Theatre
Eben Figueiredo for Christian in Cyrano de Bergerac at Jamie Lloyd Company at the Playhouse
Isis Hainsworth for Hermia in A Midsummer Night’s Dream at the Bridge Theatre
Ebony Jonelle for Rosalind in As You Like It for the National Theatre Public Acts/Queen’s Theatre Hornchurch
Ioanna Kimbook for Cariola in The Duchess of Malfi at the Almeida
Racheal Ofori for Udo in Three Sisters at the National Theatre
Billy Postlethwaite for Macbeth in Macbeth at the Watermill Theatre
Ekow Quartey for Lysander in A Midsummer Night’s Dream at Shakespeare’s Globe
Kit Young for Lysander in A Midsummer Night’s Dream at the Bridge Theatre

The 2019 Ian Charleson Award nominees announced

The Ian Charleson Award celebrates performances by actors under 30 in a classical role and is dedicated to Scottish actor Ian Charleson, who died in 1990 aged just 40. Whilst I remain unconvinced that this is a category that merits special consideration, especially if it isn’t going to reach out to the fringes, it is still good to see a pleasing range of actors being recognised here.

Ronkẹ Adékoluẹjo for Abosede in Three Sisters at the National Theatre

Hammed Animashaun for Bottom in A Midsummer Night’s Dream at the Bridge Theatre

Kitty Archer for Mariane in Tartuffe at the National Theatre

Eben Figueiredo for Christian in Cyrano de Bergerac at Jamie Lloyd Company at the Playhouse

Heledd Gwynn for Hedda in Hedda Gabler at the Sherman Theatre, Cardiff and Hastings and Ratcliffe in Richard III for Headlong

Isis Hainsworth for Hermia in A Midsummer Night’s Dream at the Bridge Theatre

Ebony Jonelle for Rosalind in As You Like It for the National Theatre Public Acts/Queen’s Theatre Hornchurch

Ioanna Kimbook for Cariola in The Duchess of Malfi at the Almeida

Racheal Ofori for Udo in Three Sisters at the National Theatre

Billy Postlethwaite for Macbeth in Macbeth at the Watermill Theatre

Ekow Quartey for Lysander in A Midsummer Night’s Dream at Shakespeare’s Globe

Kit Young for Lysander in A Midsummer Night’s Dream at the Bridge Theatre

The 2018 Ian Charleson Award

I remain unconvinced we should be rewarding classical roles over the breadth of the theatre out there but hey ho, it’s not my award! A good selection of performances nominated here nonetheless – and Gill feels a worthy winner.

Winner

Bally Gill for Romeo in Romeo and Juliet at the RSC

Second place

Hannah Morrish for Octavia in Antony and Cleopatra at the National Theatre

Third place

Luke Newberry for Malcolm in Macbeth at the RSC

Other nominees

Daniel Burke for Diomed in Troilus and Cressida at RSC
Heledd Gwynn for Katharine and Dauphin in Henry V by Shakespeare at the Tobacco Factory 
Tyrone Huntley for Lysander in A Midsummer Night’s Dream at the Watermill, Newbury
Martins Imhangbe for Bagot and Aumerle in Richard II at the Almeida
Toheeb Jimoh for Demetrius in A Midsummer Night’s Dream at the Crucible
Aaron Pierre for Cassio in Othello at Shakespeare’s Globe
Ellora Torchia for Emilia in Two Noble Kinsmen at Shakespeare’s Globe
Helena Wilson for Mariana in Measure for Measure at the Donmar Warehouse

The 2017 Ian Charleson Awards nominees announced – time for an update?

Nominees have been announced for the 2017 Ian Charleson Awards:

Ellie Bamber for Hilde in The Lady from the Sea, Donmar Warehouse
Daniel Ezra for Sebastian in Twelfth Night, National Theatre
Tamara Lawrance for Viola in Twelfth Night, National Theatre
Rebecca Lee for Friar Laurence in Romeo and Juliet, Watermill, Newbury
James Corrigan for Mark Antony in Julius Caesar, Shakespeare Royal Shakespeare Company
Ned Derrington for Lysander in A Midsummer Night’s Dream, Shakespeare’s Globe
Sope Dirisu for Coriolanus in Coriolanus, Royal Shakespeare Company
Arthur Hughes for Lucius in Julius Caesar, Crucible, Sheffield
Douggie McMeekin for Snug in A Midsummer Night’s Dream, Young Vic
Natalie Simpson for Duchess Rosaura in The Cardinal, Southwark Playhouse
Hannah Morrish for Lavinia in Titus Andronicus, Royal Shakespeare Company Continue reading “The 2017 Ian Charleson Awards nominees announced – time for an update?”

The 2016 Ian Charleson Award

The Ian Charleson Awards are theatrical awards that reward the best classical stage performances in Britain by actors under age 30. The awards are named in memory of the renowned British actor Ian Charleson, and are run by the Sunday Times newspaper and the National Theatre. 

The nominees for 2016 have been announced and the winners will be announced on 5th June:

 
First Prize

Paapa Essiedu, for Hamlet; and Edmund, King Lear (RSC)

Second Prize

Jessica Brown Findlay, for Sonya, Uncle Vanya (Almeida)

Third Prize

Fisayo Akinade, for The Dauphin, Saint Joan (Donmar)

Commendations

James Corrigan, for Palamon, The Two Noble Kinsmen (RSC)
Emma Curtis, for The Lady, Comus (Globe)
Marcus Griffiths, for Laertes, Hamlet (RSC)
Felicity Huxley-Miners, for Elena Popova, The Bear (London Theatre, New Cross)
Francesca Mills, for Maria, The Government Inspector (Ramps on the Moon/Birmingham Rep)
Natalie Simpson, for Cordelia, King Lear; Ophelia, Hamlet; and Guideria, Cymbeline (RSC)
Ewan Somers, for Claudio, Much Ado About Nothing (Dundee Rep)
Marli Siu, for Hero, Much Ado About Nothing (Dundee Rep)
Joanna Vanderham, for Queen Anne, Richard III (Almeida)
Paksie Vernon, for Sylvia Craven, The Philanderer (Orange Tree Theatre)

The 2015 Ian Charleson Awards

First prize
James McArdle
, for Platonov in Platonov (Chichester Festival Theatre)

Second prize
Elliot Barnes-Worrell, for Straker in Man and Superman (National Theatre)

Third prize
Freddie Fox
, for Romeo in Romeo and Juliet (Sheffield Crucible)

Commendations
Joel MacCormack, for Orestes in The Oresteia (Shakespeare’s Globe)
Ken Nwosu, for Silvius in As You Like It (National Theatre)
Jack Colgrave Hirst, for Clown in The Winter’s Tale (Kenneth Branagh Theatre Company at the Garrick Theatre)
Joshua James, for Konstantin in The Seagull and Nikolai in Platonov (Chichester Festival Theatre)
Emily Barber, for Imogen in Cymbeline (Shakespeare’s Globe)
Jenny Rainsford, for Miss Prue in Love for Love (Royal Shakespeare Company)
Jessica Baglow, for Marina in Pericles (Shakespeare’s Globe)
Jessica Brown Findlay, for Elektra in Oresteia (Almeida Theatre and Trafalgar Studios)

The 2014 Ian Charleson Awards

First prize

Susannah Fielding, for Portia in The Merchant of Venice (Almeida Theatre)

Second prize

Tom Mothersdale, for Yasha in The Cherry Orchard (Young Vic)

Third prize

Cynthia Erivo, for Poins and Earl of Douglas in Henry IV (Donmar Warehouse)

Commendations

Stefano Braschi, for Soranzo in ‘Tis Pity She’s a Whore (Sam Wanamaker Playhouse, Shakespeare’s Globe)
Rebecca Collingwood, for Blanche in Widowers’ Houses (Orange Tree Theatre)
Ncuti Gatwa, for Mercutio in Romeo and Juliet (HOME, Manchester)
Emma Hall, for Phaedra, Aphrodite, and Artemis in Hippolytos (Antic Face, at The Colepit)
Jennifer Kirby, for Lady Percy in Henry IV Parts 1 and 2 (Royal Shakespeare Company)
Daisy May, for Celia in As You Like It (Tobacco Factory Theatre, Bristol)
Frances McNamee, for Finea in A Lady of Little Sense (Theatre Royal, Bath)
Ekow Quartey, for Hans in Spring Awakening (touring production by Headlong/West Yorkshire Playhouse/Nuffield Theatre)
Michael Shelford, for Willie Mossop in Hobson’s Choice (Octagon Theatre, Bolton)
Thalissa Teixeira, for Chorus in Electra (Old Vic)

The 2013 Ian Charleson Awards

First prize

Jack Lowden, for Oswald in Ghosts (Almeida Theatre)

Second prize

Jessie Buckley, for Miranda in The Tempest (Shakespeare’s Globe) and Princess Katharine in Henry V (Noël Coward Theatre)

Third prize

Graham Butler, for Henry VI in Henry VI, Parts I, II & III (Shakespeare’s Globe)

Commendations

Fisayo Akinade, for Adam, Silvius, and William in As You Like It (Transport Theatre on tour)
Elliot Barnes-Worrell, for the Groom in Richard II (Royal Shakespeare Company)
Nari Blair-Mangat, for Caithness in Macbeth (Manchester International Festival)
Gavin Fowler, for Puck in A Midsummer Night’s Dream (Noël Coward Theatre) and Florizel in The Winter’s Tale (Royal Shakespeare Company)
Kim Hardy, for Konstantin in The Seagull (The White Bear)
Brian Markey, for Hugh in Mixed Marriage (Lyric Theatre, Belfast)
Charlene McKenna, for Regina in Ghosts (Almeida Theatre)
Rose Reynolds, for Lavinia in Titus Andronicus (Royal Shakespeare Company)
Gemma Soul, for Rose in The Recruiting Officer (Salisbury Playhouse)
Luke Thompson, for Lysander in A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe)
Olivia Vinall, for Desdemona in Othello (National Theatre)

The 2012 Ian Charleson Awards

First prize

Ashley Zhangazha, for Ross in Macbeth (Crucible Theatre, Sheffield)

Second prize

Amy Morgan, for Margery Pinchwife in The Country Wife (Royal Exchange Theatre, Manchester)

Third prize

Lara Rossi, for Dol Common in The Alchemist (Liverpool Playhouse)

Commendations

Jade Anouka, for Calpurnia, Metellus Cimber, and Pindarus in Julius Caesar (Donmar Warehouse)
Alys Daroy, for Yelena in The Wood Demon (Theatre Collection)
Holly Earl, for Bertha in The Father (Belgrade Theatre, Coventry)
Kurt Egyiawan, for Arsace in Berenice (Donmar Warehouse)
Paapa Essiedu, for Fenton in The Merry Wives of Windsor (Royal Shakespeare Company)
Johnny Flynn, for Viola in Twelfth Night (Globe Theatre and West End)
Aysha Kala, for Maid in Much Ado About Nothing (Royal Shakespeare Company)
Vanessa Kirby, for Masha in Three Sisters (Young Vic)
Simon Manyonda, for Lucius in Julius Caesar (Royal Shakespeare Company)
Luke Norris, for The Soldier in Antigone (National Theatre)
Ailish Symons, for Cecily in The Importance of Being Earnest (Lyric Theatre, Belfast)
Ellie Turner, for Fanny Hawthorn in Hindle Wakes (Finborough Theatre)

The 2011 Ian Charleson Awards

First prize

Cush Jumbo, for Rosalind in As You Like It (Royal Exchange Theatre, Manchester)

Second prize

Damien Molony, for Giovanni in ‘Tis Pity She’s a Whore (West Yorkshire Playhouse)

Third prize

Jodie McNee, for Masha in Seagull (Arcola Theatre)

Commendations

Hiran Abeysekera, for Valère in Tartuffe (English Touring Theatre)
Jade Anouka, for Ophelia in Hamlet (Shakespeare’s Globe)
Mark Arends, for Malcolm in Macbeth (Liverpool Everyman)
Sebastian Armesto, for Wendoll in A Woman Killed with Kindness (National Theatre)
John Heffernan, for Richard II in Richard II (Shakespeare at the Tobacco Factory)
Ffion Jolly, for Luciana in The Comedy of Errors (Shakespeare at the Tobacco Factory)
Ben Mansfield, for Sebastian in Twelfth Night (National Theatre)
Sam Marks, for Friar Peter, Froth, and Gentleman 2 in Measure for Measure (Royal Shakespeare Company)
Matthew Needham, for Nero in Britannicus (Wilton’s Music Hall)
Eddie Redmayne, for Richard II in Richard II (Donmar Warehouse)
Lara Rossi, for Myrrha and Macrina in Emperor and Galilean (National Theatre)
Sara Vickers, for Annabella in ‘Tis Pity She’s a Whore (West Yorkshire Playhouse)