Winner of 2014 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Corrine Priest (London School of Musical Theatre)

Runner-up

Callum McIntyre (Bristol Old Vic Theatre School)

Finalists

Hugo Catton (Guildford School of Acting)
Luke Reilly (East 15 Acting School)
Hayley Hampson (LIPA)
Stephanie Lyse (Royal Academy of Music)
Nicola Martinus-Smith (CPA Studios)
Sam O’Hanlon (Mountview Academy of Theatre Arts)
Katie Shearman (ArtsEd)
Tyler Smith (Royal Conservatoire of Scotland).
Jay Worley (Royal Welsh College of Music and Drama)
Monique Young (ArtsEd)

Finalists of 2014 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Hugo Catton (Guildford School of Acting)
Luke Reilly (East 15 Acting School)
Hayley Hampson (LIPA)
Stephanie Lyse (Royal Academy of Music)
Nicola Martinus-Smith (CPA Studios)
Callum McIntyre (Bristol Old Vic Theatre School)
Sam O’Hanlon (Mountview Academy of Theatre Arts)
Corrine Priest (London School of Musical Theatre)
Katie Shearman (ArtsEd)
Tyler Smith (Royal Conservatoire of Scotland).
Jay Worley (Royal Welsh College of Music and Drama)
Monique Young (ArtsEd)

Host: David Bedella
Judges: Edward Seckerson (Chair), Jonathan Butterell, Maria Friedman, Nigel Lilley & David Lan

Winner of 2013 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Turlough Convery (Guildford School of Acting)

Runner-up 

Kara-Ami McCreanor (Performance Preparation Academy)

Highly Commended

Maud Millar (Guildhall School of Music & Drama)

Finalists

Beth Peach-Robinson (Royal Academy of Music)
Dylan Mason (ArtsEd)
Nina Logue (BOVTS)
Michael Watson-Gray (Drama Studio London) 
Laura Darton (Mountview)
George Mercer (Oxford School of Drama)
Alistair Toovey (RADA)
Brooke Markham (LAMDA) 
Phoebe Pryce (RADA)

Finalists of 2013 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Beth Peach-Robinson (Royal Academy of Music)
Maud Millar (GSMD)
Dylan Mason (ArtsEd)
Turlough Convery (Guildford School of Acting)
Nina Logue (BOVTS)
Michael Watson-Gray (Drama Studio London) 
Laura Darton (Mountview)
George Mercer (Oxford School of Drama)
Alistair Toovey (RADA)
Brooke Markham (LAMDA) 
Phoebe Pryce (RADA)
Kara-Ami McCreanor (Performance Preparation Academy) 

Host: Jenna Russell
Judges: Edward Seckerson (Chair), Julia McKenzie, Michael Grandage, Imelda Staunton, Mike Haslam, Matthew Scott, Bert Fink

Winner of 2012 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Kris Olsen (Guildford School of Acting)

Runner-up

Emma Salvo (Royal Academy of Music)

Finalists

Matt Corner (ArtsEd, London)
Jennifer Greenwood (Bristol of Old Vic Theatre School)
Mark Donald (Bristol Old Vic Theatre School)
Jason Broderick (Central School of Speech and Drama)
Ewan Black (Dance School of Scotland at Knightswood Sec School)
Bryan Parry (Italia Conti Academy)
Hatty Preston (LAMDA)
Matthew Cavendish (LAMDA)
Tia Renée Konsur (Liverpool Institute for Performing Arts)
Charlotte Smith (Oxford School of Drama)

Finalists of 2012 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Matt Corner (ArtsEd, London)
Jennifer Greenwood (Bristol of Old Vic Theatre School)
Mark Donald (Bristol Old Vic Theatre School)
Jason Broderick (Central School of Speech and Drama)
Ewan Black (Dance School of Scotland at Knightswood Sec School)
Kris Olsen (winner) (Guildford School of Acting)
Bryan Parry (Italia Conti Academy)
Hatty Preston (LAMDA)
Matthew Cavendish (LAMDA)
Tia Renée Konsur (Liverpool Institute for Performing Arts)
Charlotte Smith (Oxford School of Drama)
Emma Salvo (runner-up) (Royal Academy of Music)

Host: Claire Moore
Judges: Edward Seckerson (Chair), Julia McKenzie, Laurie Sansom, David Shrubsole, Michael McCabe and Danielle Hope.

Winner of 2011 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Taron Egerton (RADA)

Runner-up

Katie Bernstein (LIPA)

Finalists

Claire Chambers (Central School of Speech and Drama)
Sarah O’Connor (CPA Studios)
Craig Rhys Barlow (GSA)
Jennifer Logan (RADA)
Hannah Blake (Royal Academy of Music) 
Dom Hodson (Royal Academy of Music)
Kim Anderson (Stella Mann College of Performing Arts)
Howard Jenkins (Arden School of Theatre, Manchester)
Sam Hallion (Musical Theatre Academy)
Bronte Tadman (Oxford School of Drama)

Finalists of 2011 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Claire Chambers (Central School of Speech and Drama)
Sarah O’Connor (CPA Studios)
Craig Rhys Barlow (GSA)
Katie Bernstein (LIPA)
Taron Egerton (RADA)
Jennifer Logan (RADA)
Hannah Blake (Royal Academy of Music) 
Dom Hodson (Royal Academy of Music)
Kim Anderson (Stella Mann College of Performing Arts)
Howard Jenkins (Arden School of Theatre, Manchester)
Sam Hallion (Musical Theatre Academy)
Bronte Tadman (Oxford School of Drama)

Host: Haydn Gwynne
Judges: Edward Seckerson (Chair), Kerry Ellis, Julia McKenzie, Timothy Sheader, Sarah Travis and Anna Francolini

Winner of 2010 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Winner

Alex Young (Royal Academy of Music)

Runner-up

Lewis Oatley (Arts Ed, London)

Finalists

Ariane Barnes (Rose Bruford School)
Douglas Carter (Mountview Academy of Theatre Arts)
Jane Sullivan (Mountview Academy of Theatre Arts)
Danielle Steers (SLP College)
Daisy Maywood (Arts Ed, London)
Jane Horn (Bristol Old Vic Theatre School)
Joseph Claus (Royal Academy of Music)
Jamie Szynal (Royal Scottish Academy of Music & Drama)
Jennifer Harraghy (London School of Musical Theatre)
Joe Jameson (Bristol Old Vic Theatre School)

Finalists of 2010 Stephen Sondheim Society Student Performer of the Year

Ariane Barnes (Rose Bruford School)
Douglas Carter (Mountview Academy of Theatre Arts)
Jane Sullivan (Mountview Academy of Theatre Arts)
Danielle Steers (SLP College)
Lewis Oatley (runner-up) (Arts Ed, London)
Daisy Maywood (Arts Ed, London)
Jane Horn (Bristol Old Vic Theatre School)
Joseph Claus (Royal Academy of Music)
Jamie Szynal (Royal Scottish Academy of Music & Drama)
Jennifer Harraghy (London School of Musical Theatre)
Joe Jameson (Bristol Old Vic Theatre School)
Alex Young (winner) (Royal Academy of Music)

Host: Hannah Waddingham
Judges: Edward Seckerson (Chair), Sally Ann Triplett, Martin Koch, David Grindrod, Maureen Lipman