2022 British Academy Television Awards winners

Best Drama Series
In My Skin (BBC Three)
Manhunt: The Night Stalker (ITV)
Unforgotten (ITV)
Vigil (BBC One)

Best Scripted Comedy
Motherland (BBC Two)
Alma’s Not Normal (BBC Two)
Stath Lets Flats (Channel 4)
We Are Lady Parts (Channel 4)

Best Single Drama
Together (BBC Two)
Death of England: Face to Face (Sky Arts)
Help (Channel 4)
I Am… Victoria (Channel 4)

Best Mini-Series
Time (BBC One)
It’s a Sin (Channel 4)
Landscapers (Sky Atlantic)
Stephen (ITV)

Best Soap and Continuing Drama
Coronation Street (ITV)
Casualty (BBC One)
Emmerdale (ITV)
Holby City (BBC One)

Best Comedy Entertainment Programme
The Lateish Show with Mo Gilligan (Channel 4)
Race around Britain (YouTube)
The Graham Norton Show (BBC One)
The Ranganation (BBC Two)

Best Actor
Sean Bean as Mark Cobden – Time (BBC One)
Samuel Adewunmi as Hero – You Don’t Know Me (BBC One)
Olly Alexander as Ritchie Tozer – It’s a Sin (Channel 4)
Stephen Graham as Tony – Help (Channel 4)
Hugh Quarshie as Neville Lawrence – Stephen (ITV)
David Thewlis as Christopher Edwards – Landscapers (Sky Atlantic)

Best Actress
Jodie Comer as Sarah – Help (Channel 4)
Niamh Algar as Sadie Byrne/Lizzie James – Deceit (Channel 4)
Denise Gough as Connie Mortensen – Too Close (ITV)
Emily Watson as Dr. Emma Robertson – Too Close (ITV)
Lydia West as Jill Baxter – It’s a Sin (Channel 4)
Kate Winslet as Marianne “Mare” Sheehan – Mare of Easttown (HBO/Sky Atlantic)

Best Supporting Actor
Matthew Macfadyen as Tom Wambsgans – Succession (HBO/Sky Atlantic)
Nonso Anozie as Tommy Jepperd – Sweet Tooth (Netflix)
David Carlyle as Gregory “Gloria” Finch – It’s a Sin (Channel 4)
Omari Douglas as Roscoe Babatunde – It’s a Sin (Channel 4)
Stephen Graham as Eric McNally – Time (BBC One)
Callum Scott Howells as Colin “Gladys Pugh” Morris-Jones – It’s a Sin (Channel 4)

Best Supporting Actress
Cathy Tyson as Poly – Help (Channel 4)
Céline Buckens as Talitha Campbell – Showtrial (BBC One)
Leah Harvey as Salvor Hardin – Foundation (Apple TV+)
Jessica Plummer as Emma Matthews – The Girl Before (BBC One)
Tahirah Sharif as Lizzie Adama – The Tower (ITV)
Emily Mortimer as The Bolter – The Pursuit of Love (BBC One)

Best Male Comedy Performance
Jamie Demetriou as Stath Charalambos – Stath Lets Flats (Channel 4)
Steve Coogan as Alan Partridge – This Time with Alan Partridge (BBC One)
Ncuti Gatwa as Eric Effiong – Sex Education (Netflix)
Joe Gilgun as Vincent “Vinnie” O’Neill – Brassic (Sky Comedy)
Samson Kayo as Maleek – Bloods (Sky One)
Tim Renkow as Tim – Jerk (BBC Three)

Best Female Comedy Performance
Sophie Willan as Alma Nuthall – Alma’s Not Normal (BBC Two)
Natasia Demetriou as Sophie – Stath Lets Flats (Channel 4)
Aisling Bea as Áine – This Way Up (Channel 4)
Rose Matafeo as Jessie – Starstruck (BBC Three)
Anjana Vasan as Amina – We Are Lady Parts (Channel 4)
Aimee Lou Wood as Aimee Gibbs – Sex Education (Netflix)

Best Entertainment Performance
Big Zuu – Big Zuu’s Big Eats (Dave)
Alison Hammond – I Can See Your Voice (BBC One)
Sean Lock – 8 Out of 10 Cats Does Countdown (Channel 4)
Joe Lycett – Joe Lycett’s Got Your Back (Channel 4)
Michael McIntyre – Michael McIntyre’s The Wheel (BBC One)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)

Best Entertainment Programme
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
An Audience with Adele (ITV)
Life & Rhymes (Sky Arts)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Factual Series
Uprising (BBC One)
9/11: One Day in America (National Geographic)
The Detectives: Fighting Organised Crime (BBC Two)
Undercover Police: Hunting Paedophiles (Channel 4)

Best Specialist Factual
The Missing Children (ITV)
Black Power: A British Story of Resistance (BBC Two)
Silenced: The Hidden Story of Disabled Britain (BBC Two)
The Freddie Mercury: The Final Act (BBC Two)

Best Single Documentary
My Childhood, My Country: 20 Years in Afghanistan (ITV)
9/11: Inside the President’s War Room (Apple TV+/BBC One)
Greenfell: The Untold Story (Channel 4)
Nail Bomber: Manhunt (Netflix)

Best Feature
Big Zuu’s Big Eats (Dave)
Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing (BBC Two)
Sort Your Life Out (BBC One)
The Great British Sewing Bee (BBC One)

Best Reality and Constructed Factual
Gogglebox (Channel 4)
Married at First Sight UK (E4)
RuPaul’s Drag Race UK (BBC Three)
The Dog House (Channel 4)

Best Live Event
The Earthshot Prize 2021 (BBC One)
Springwatch 2021 (BBC Two)
The Brit Awards 2021 (ITV)
The Royal British Legion Festival of Remembrance (BBC One)

Best News Coverage
ITV News at Ten: Storming of the Capitol (ITV)
Channel 4 News: Black to Front (Channel 4)
Good Morning Britain: Shamima Begum (ITV)
Sky News: Afghanistan: Endgame (Sky News)

Best Current Affairs
Fearless: The Women Fighting Putin – Exposure (ITV)
Four Hours at the Capitol (BBC Two)
The Men Who Sell Football – Al Jazeera Investigations (Al Jazeera English)
Trump Takes on the World (BBC Two)

Best Daytime
The Chase (ITV)
Moneybags (Channel 4)
Richard Osman’s House of Games (BBC Two)
Steph’s Packed Lunch (Channel 4)

Best Short Form Programme
Our Land (Together TV)
Hollyoaks Saved My Life (Hollyoaks IRL) (YouTube)
People You May Know (Financial Times)
Please Help (BBC Three)

Best International Programme
The Underground Railroad (Amazon Prime)
Call My Agent! (Netflix)
Lupin (Netflix)
Mare of Easttown (HBO/Sky Atlantic)
Squid Game (Netflix)
Succession (HBO/Sky Atlantic)

Best Sport
The Abu Dhabi Grand Prix (Sky Sports Formula 1)
ITV Racing: The Grand National (ITV Sport/ITV)
Tokyo 2020 Olympics (BBC Sport/BBC One)
UEFA EURO 2020 Semi-Final: England v Denmark (ITV Sport/ITV)

Must-See Moment
Strictly Come Dancing – Rose and Giovanni silent dance to “Symphony” (BBC One)
An Audience with Adele – “Adele’s surprised by the teacher who changed her life” (ITV)
I’m a Celebrity… Get Me Out of Here – “Ant and Dec dig at Downing Street lockdown parties” (ITV)
It’s a Sin – “Colin’s devastating AIDS diagnosis” (Channel 4)
RuPaul’s Drag Race UK – Bimini’s verse in “UK Hun?” (BBC Three)
Squid Game – “Red Light, Green Light game” (Netflix)

Leave a Reply

Your email address will not be published.