Winners of 2008-2009 Outer Critics Circle Awards

John Gassner Playwriting Award
Annie Baker, Body Awareness
WINNER – Gina Gionfriddo, Becky Shaw
Beau Willimon, Farragut North

Outstanding Actor in a Musical
James Barbour, A Tale of Two Cities
Matt Cavenaugh, West Side Story
WINNER – Brian d’Arcy James, Shrek the Musical
Josh Grisetti, Enter Laughing
David Pittu, What’s That Smell? The Music of Jacob Sterling

Outstanding Actor in a Play
Raúl Esparza, Speed-the-Plow
Bill Irwin, Waiting for Godot
Nathan Lane, Waiting for Godot
WINNER – Geoffrey Rush, Exit the King
Thomas Sadoski, reasons to be pretty

Outstanding Actress in a Musical
WINNER – Sutton Foster, Shrek the Musical
Megan Hilty, 9 to 5
Leslie Kritzer, Rooms A Rock Romance
Nancy Opel, The Toxic Avenger
WINNER – Josefina Scaglione, West Side Story

Outstanding Actress in a Play
Saidah Arrika Ekulona, Ruined
Carla Gugino, Desire Under the Elms
WINNER – Marcia Gay Harden, God of Carnage
Janet McTeer, Mary Stuart
Harriet Walter, Mary Stuart

Outstanding Choreography
Karole Armitage, Hair
Andy Blankenbuehler, 9 to 5
WINNER – Peter Darling, Billy Elliot the Musical
Josh Prince, Shrek the Musical
Susan Stroman, Happiness

Outstanding Costume Design
Nicky Gillibrand, Billy Elliot the Musical
WINNER – Tim Hatley, Shrek the Musical
John Napier, Equus
Martin Pakledinaz, Blithe Spirit
Catherine Zuber, Joe Turner’s Come and Gone

Outstanding Director of a Musical
WINNER – Stephen Daldry, Billy Elliot the Musical
Arthur Laurents, West Side Story
Jason Moore, Shrek the Musical
Diane Paulus, Hair
Susan Stroman, Happiness

Outstanding Director of a Play (The Lucille Lortel Award) Garry Hynes, The Cripple of Inishmaan
Moisés Kaufman, 33 Variations
Anthony Page, Waiting for Godot
Bartlett Sher, Joe Turner’s Come and Gone
WINNER – Matthew Warchus, The Norman Conquests

Outstanding Ensemble Performance
Amelia Bullmore, Jessica Hynes, Stephen Mangan, Ben Miles, Paul Ritter and Amanda Root, The Norman Conquests

Outstanding Featured Actor in a Musical
Daniel Breaker, Shrek the Musical
Aaron Simon Gross, 13
WINNER – Gregory Jbara, Billy Elliot the Musical
Christopher Sieber, Shrek the Musical
Wesley Taylor, Rock of Ages

Outstanding Featured Actor in a Play
Zach Grenier, 33 Variations
John Benjamin Hickey, Mary Stuart
Russell G. Jones, Ruined
Patrick Page, A Man For All Seasons
WINNER – David Pearse, The Cripple of Inishmaan

Outstanding Featured Actress in a Musical
Kathy Fitzgerald, 9 to 5
WINNER – Haydn Gwynne, Billy Elliot the Musical
Karen Olivo, West Side Story
Martha Plimpton, Pal Joey
Carole Shelley, Billy Elliot the Musical

Outstanding Featured Actress in a Play
WINNER – Angela Lansbury, Blithe Spirit
Andrea Martin, Exit the King
Kristine Nielsen, Why Torture is Wrong, and the People Who Love Them
Susan Louise O’Connor, Blithe Spirit
Condola Rashad, Ruined

Outstanding Lighting Design
Kevin Adams, Hair
WINNER – Rick Fisher, Billy Elliot the Musical
David Hersey, Equus
Peter Kaczorowski, Ruined
David Lander, 33 Variations

Outstanding New Broadway Musical
A Tale of Two Cities
WINNER – Billy Elliot the Musical
Rock of Ages
Shrek the Musical

Outstanding New Broadway Play
33 Variations
WINNER – God of Carnage
Irena’s Vow
reasons to be pretty

Outstanding New Off-Broadway Musical
Happiness
Rooms A Rock Romance
WINNER – The Toxic Avenger
What’s That Smell? The Music of Jacob Sterling

Outstanding New Off-Broadway Play
Becky Shaw
Farragut North
WINNER – Ruined
Shipwrecked! The Amazing Adventures of Louis de Rougemont (As Told By Himself)
Why Torture is Wrong, and the People Who Love Them

Outstanding New Score
WINNER – Billy Elliot the Musical
Happiness
Rooms A Rock Romance
Shrek the Musical

Outstanding Revival of a Musical
Enter Laughing
WINNER – Hair
Pal Joey
West Side Story

Outstanding Revival of a Play
Blithe Spirit
The Cripple of Inishmaan
Joe Turner’s Come and Gone
WINNER – The Norman Conquests
Waiting for Godot

Outstanding Set Design
WINNER – Tim Hatley, Shrek the Musical
Santo Loquasto, Waiting for Godot
Ian MacNeil, Billy Elliot the Musical
Derek McLane, 33 Variations
Walt Spangler, Desire Under the Elms

Outstanding Solo Performance
Mike Birbiglia, Sleepwalk With Me
Mike Burstyn, Lansky
Mike Daisey, If You See Something Say Something
WINNER – Lorenzo Pisoni, Humor Abuse
Matt Sax, Clay

Special Achievement Award
The OCC Executive Committee awarded Special Achievement Awards to David Alvarez, Trent Kowalik, and Kiril Kulish for their performances in Billy Elliot the Musical.

Leave a Reply

Your email address will not be published.