2020 British Academy Television Awards winners

Best Drama Series
The End of the F***ing World (Netflix/Channel 4)
The Crown (Netflix)
Gentleman Jack (HBO/BBC One)
Giri/Haji (BBC Two)

Best Mini-Series
Chernobyl (Sky Atlantic)
A Confession (ITV)
The Victim (BBC One)
The Virtues (Channel 4)

Best Single Drama
The Left Behind (BBC Three)
Brexit: The Uncivil War (Channel 4)
Elizabeth is Missing (BBC One)
Responsible Child (BBC Two)

Best Soap and Continuing Drama
Emmerdale (ITV)
Casualty (BBC One)
Coronation Street (ITV)
Holby City (BBC One)

Best Actor
Jared Harris – Chernobyl as Valery Legasov (HBO/Sky Atlantic)
Takehiro Hira – Giri/Haji as Kenzo Mori (BBC Two)
Stephen Graham – The Virtues as Joseph (Channel 4)
Callum Turner – The Capture as Shaun Amery (BBC One)

Best Actress
Glenda Jackson – Elizabeth is Missing as Maud (BBC One)
Jodie Comer – Killing Eve as Villanelle (BBC One)
Suranne Jones – Gentleman Jack as Anne Lister (HBO/BBC One)
Samantha Morton – I Am Kirsty as Kirsty (Channel 4)

Best Supporting Actor
Will Sharpe – Giri/Haji as Rodney (BBC Two)
Joe Absolom – A Confession as Christopher Halliwell (ITV)
Josh O’Connor – The Crown as Prince Charles (Netflix)
Stellan Skarsgård – Chernobyl as Boris Shcherbina (HBO/Sky Atlantic)

Best Supporting Actress
Naomi Ackie – The End of the F***ing World as Bonnie (Channel 4)
Helen Behan – The Virtues as Anna (Channel 4)
Helena Bonham Carter – The Crown as Princess Margaret (Netflix)
Jasmine Jobson – Top Boy as Jaq (Neflix)

Best Male Comedy Performance
Jamie Demetriou – Stath Lets Flats as Stath (Channel 4)
Ncuti Gatwa – Sex Education as Eric Effiong (Netflix)
Youssef Kerkour – Home as Sami (Channel 4)
Guz Khan – Man Like Mobeen as Mobeen (BBC Three)

Best Female Comedy Performance
Sian Clifford – Fleabag as Claire (BBC Three)
Gbemisola Ikumelo – Famalam as Various characters (BBC Three)
Sarah Kendall – Frayed as Sammy Cooper (BBC Three)
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag as Fleabag (BBC Three)

Best Scripted Comedy
Stath Lets Flats (Channel 4)
Catastrophe (Channel 4)
Derry Girls (Channel 4)
Fleabag (BBC Three)

Best Comedy and Comedy Entertainment Programme
Taskmaster (Dave)
The Graham Norton Show (BBC One)
The Last Leg (Channel 4)
The Ranganation (BBC Two)

Best Entertainment Performance
Mo Gilligan – The Lateish Show with Mo Gilligan (Channel 4)
Frankie Boyle – Frankie Boyle’s New World Order (BBC One)
Lee Mack – Would I Lie to You? (BBC One)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)

Lew Grade Award for Entertainment Programme
Strictly Come Dancing (BBC One)
The Greatest Dancer (BBC One)
The Rap Game UK (BBC Three)
The Voice UK (ITV)

Best Factual Series or Strand
Leaving Neverland (Channel 4)
Crime and Punishment (Channel 4)
Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer (Netflix)
Our Dementia Choir with Vicky McClure (BBC One)

Huw Wheldon Award for Specialist Factual
Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story (BBC Four)
8 Days: To the Moon and Back (BBC Two)
Seven Worlds, One Planet (BBC One)
Thatcher (BBC Two)

Robert Flaherty Award for Single Documentary
The Last Survivors (BBC Two)
The Abused (Channel 5)
David Harewood: Psychosis and Me (BBC Two)
The Family Secret (Channel 4)

Best Feature
The Misadventures of Romesh Ranganathan (BBC Two)
Joe Lycett’s Got Your Back (Channel 4)
Mortimer & Whitehouse (BBC Two)
Snackmasters (Channel 4)

Best Reality and Constructed Factual
Race Across the World (BBC Two)
Celebrity Gogglebox (Channel 4)
Harry’s Heroes: The Full English (ITV)
RuPaul’s Drag Race UK (BBC Three)

Best Live Event
Blue Planet Live (BBC One)
Election 2019 Live: The Results (ITV)
Glastonbury Festival 2019 (BBC Two)
Operation Live (Channel 5)

Best News Coverage
Hong Kong Protests (Sky News)
ITV News at Ten: Election Results (ITV)
Prince Andrew & The Epstein Scandal (BBC Two)
Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones to Knife Crime (BBC Two)

Best Current Affairs
Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) (ITV)
Growing Up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) (Channel 4)
The Hunt for Jihadi John (HBO/Channel 4)
Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) (BBC/BBC One)

Best Sport
2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa (ITV)
FIFA Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA (BBC One)
ICC Cricket World Cup Final (Sky Sports Cricket)
Wimbledon 2019 Men’s Final (BBC One)

Best Short Form Programme
Brain in Gear (BBC iPlayer)
Anywhere but Westminster (The Guardian)
Soon Gone: A Windrush Chronicle (BBC Four)
Toni with an I (BBC Four)

Best International Programme
When They See Us (Netflix)
Euphoria (HBO/Sky Atlantic)
Succession (Sky Atlantic)
Unbelievable (Netflix)

Virgin TV’s Must-See Moment
Gavin & Stacey – “Nessa proposes to Smithy” (BBC One)
Coronation Street – “Death of Sinead Osbourne” (ITV)
Fleabag – “The Confessional Scene” (BBC Three)
Game of Thrones – “Arya kills the Night King” (HBO/Sky Atlantic)
Line of Duty – “John Corbet’s death” (BBC One)
Love Island – “Michael recouples after Casa Amor” (ITV2)

Leave a Reply

Your email address will not be published.