2017 British Academy Television Awards winners

Best Actor
Adeel Akhtar – Murdered by My Father as Shahzad (BBC Three)
Babou Ceesay – Damilola, Our Loved Boy as Richard Taylor (BBC One)
Robbie Coltrane – National Treasure as Paul Finchley (Channel 4)
Benedict Cumberbatch – The Hollow Crown: The Wars of the Roses as King Richard III (BBC Two)

Best Actress
Sarah Lancashire – Happy Valley as Sgt. Catherine Cawood (BBC One)
Nikki Amuka-Bird – NW as Natalie Blake (BBC One)
Jodie Comer – Thirteen as Ivy Moxam (BBC Three)
Claire Foy – The Crown as Queen Elizabeth II (Netflix)

Best Supporting Actor
Tom Hollander – The Night Manager as Major “Corky” Lance Corkoran (BBC One)
Jared Harris – The Crown as King George VI (Netflix)
John Lithgow – The Crown as Winston Churchill (Netflix)
Daniel Mays – Line of Duty as Sergeant Danny Waldron (BBC Two)

Best Supporting Actress
Wunmi Mosaku – Damilola, Our Loved Boy as Gloria Taylor (BBC One)
Siobhan Finneran – Happy Valley as Clare Cartwright (BBC One)
Vanessa Kirby – The Crown as Princess Margaret (Netflix)
Nicola Walker – Last Tango in Halifax as Gillian (BBC One)

Best Male Comedy Performance
Steve Coogan – Alan Partridge’s Scissored Isle as Alan Partridge (Sky Atlantic)
Asim Chaudhry – People Just Do Nothing as Chabuddy G/Charlie (BBC Three)
Harry Enfield – The Windsors as Charles (Channel 4)
David Mitchell – Upstart Crow as Will Shakespeare (BBC Two)

Best Female Comedy Performance
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag as Fleabag (BBC Three)
Olivia Colman – Fleabag as Godmother (BBC Three)
Lesley Manville – Mum as Cathy Bradshaw (BBC Two)
Diane Morgan – Cunk on Shakespeare as Philomena Cunk (BBC Two)

Best Entertainment Performance
Michael McIntyre – Michael McIntyre’s Big Show (BBC One)
Adam Hills – The Last Leg (Channel 4)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)
Claudia Winkleman – Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Single Drama
Damilola, Our Loved Boy (BBC One)
Aberfan: The Green Hollow (BBC One)
Murdered by My Father (BBC Three)
NW (BBC Two)

Best Mini-Series
National Treasure (Channel 4)
The Hollow Crown: The Wars of the Roses (BBC Two)
The Secret (ITV)
The Witness for the Prosecution (BBC One)

Best Drama Series
Happy Valley (BBC One)
The Crown (Netflix)
The Durrells (ITV)
War and Peace (BBC One)

Best Soap and Continuing Drama
Emmerdale (ITV)
Casualty (BBC One)
EastEnders (BBC One)
Hollyoaks (Channel 4)

Best International Programme
American Crime Story: The People v. O. J. Simpson (FX) / (BBC Two)
The Night Of (HBO) / (Sky Atlantic)
Stranger Things (Netflix)
Transparent (Amazon Prime)

Best Factual Series or Strand
Exodus: Our Journey to Europe (BBC Two)
24 Hours in Police Custody (Channel 4)
The Prosecutors: Real Crime and Punishment (BBC 4)
Kids on the Edge (Channel 4)

Huw Wheldon Award for Specialist Factual
Planet Earth II (BBC One)
Alan Bennett’s Diaries (BBC Two)
Attenborough’s Life That Glows (BBC Two)
Grayson Perry’s All Man (Channel 4)

Flaherty Award for Single Documentary
Hillsborough (BBC Two)
Behind Closed Doors (BBC One)
How to Die: Simon’s Choice (BBC Two)
HyperNormalisation (BBC iPlayer)

Best Feature
Who Do You Think You Are? (BBC One)
The Doctor Who Gave up Drugs (BBC Two)
The Great British Bake Off (BBC One)
Travel Man (Channel 4)

Best Reality and Constructed Factual
Muslims Like Us (BBC Two)
First Dates (Channel 4)
The Real Marigold Hotel (BBC Two)
The Secret Life of 5 Year Olds (Channel 4)

Best Current Affairs
Teenage Prison Abuse Exposed – Panorama (BBC One)
Inside Obama’s White House (BBC Two)
Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks – This World (BBC Two)
Unarmed Black Male – This World (BBC Two)

Best News Coverage
Victoria Derbyshire: Footballer’s Abuse (BBC Two)
BBC North West Tonight: Hillsborough Inquests (BBC One)
Channel 4 News: Brexit Day One (Channel 4)
Sky News Tonight – Aleppo: Death of a City (Sky News)

Best Sport
2016 Open (Sky Sports 1)
2016 Rio Olympics (BBC One)
2016 Rio Paralympics (Channel 4)
Six Nations – England V Wales (ITV)

Best Live Event
The Queen’s 90th Birthday Celebration (ITV)
The Centenary of the Battle of the Somme: Thiepval (BBC One)
Shakespeare Live! From the RSC (BBC Two)
Stand up to Cancer (Channel 4)

Best Entertainment Programme
Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
Britain’s Got Talent (ITV)
Michael McIntyre’s Big Show (BBC One)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Scripted Comedy
People Just Do Nothing (BBC Three)
Camping (Sky Atlantic)
Fleabag (BBC Three)
Flowers (Channel 4)

Best Comedy and Comedy Entertainment Programme
Charlie Brooker’s 2016 Wipe (BBC Two)
Cunk on Shakespeare (BBC Two)
The Last Leg: Live from Rio (Channel 4)
Taskmaster (Dave)

Virgin’s Must-See Moments
Planet Earth II – “Snakes v iguanas chase”
Game of Thrones – “Battle of the Bastards”
The Late Late Show with James Corden – “Carpool Karaoke with Michelle Obama”
Line of Duty – “Urgent exit required”
Strictly Come Dancing – “Ed Balls’ Gangnam Style”
Who Do You Think You Are – “Danny Dyer’s origins”

Leave a Reply

Your email address will not be published.