68th British Academy Film Awards winners

BAFTA Fellowship
Mike Leigh

Outstanding British Contribution to Cinema
BBC Films

Best Film
Boyhood – Richard Linklater and Cathleen Sutherland
Birdman – Alejandro González Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven M. Rales and Jeremy Dawson
The Imitation Game – Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman
The Theory of Everything – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten Continue reading “68th British Academy Film Awards winners”

68th British Academy Film Awards nominations

BAFTA Fellowship
Mike Leigh

Outstanding British Contribution to Cinema
BBC Films

Best Film
Birdman – Alejandro González Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole
Boyhood – Richard Linklater and Cathleen Sutherland
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven M. Rales and Jeremy Dawson
The Imitation Game – Nora Grossman, Ido Ostrowsky and Teddy Schwarzman
The Theory of Everything – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce and Anthony McCarten Continue reading “68th British Academy Film Awards nominations”

67th British Academy Film Awards winners

BAFTA Fellowship
Helen Mirren

Outstanding British Contribution to Cinema
Peter Greenaway

Best Film
12 Years a Slave – Anthony Katagas, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner and Steve McQueen
American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison and Jonathan Gordon
Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti and Michael De Luca
Gravity – Alfonso Cuarón and David Heyman
Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan and Tracey Seaward Continue reading “67th British Academy Film Awards winners”

67th British Academy Film Awards nominations

BAFTA Fellowship
Helen Mirren

Outstanding British Contribution to Cinema
Peter Greenaway

Best Film
12 Years a Slave – Anthony Katagas, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner and Steve McQueen
American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison and Jonathan Gordon
Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti and Michael De Luca
Gravity – Alfonso Cuarón and David Heyman
Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan and Tracey Seaward Continue reading “67th British Academy Film Awards nominations”

66th British Academy Film Awards winners

BAFTA Fellowship
Sir Alan Parker

Outstanding British Contribution to Cinema
Tessa Ross

Best Film
Argo – Grant Heslov, Ben Affleck and George Clooney
Les Misérables – Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward and Cameron Mackintosh
Life of Pi – Gil Netter, Ang Lee and David Womark
Lincoln – Steven Spielberg and Kathleen Kennedy
Zero Dark Thirty – Mark Boal, Kathryn Bigelow and Megan Ellison Continue reading “66th British Academy Film Awards winners”

66th British Academy Film Awards nominations

BAFTA Fellowship
Sir Alan Parker

Outstanding British Contribution to Cinema
Tessa Ross

Best Film
Argo – Grant Heslov, Ben Affleck and George Clooney
Les Misérables – Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward and Cameron Mackintosh
Life of Pi – Gil Netter, Ang Lee and David Womark
Lincoln – Steven Spielberg and Kathleen Kennedy
Zero Dark Thirty – Mark Boal, Kathryn Bigelow and Megan Ellison Continue reading “66th British Academy Film Awards nominations”

65th British Academy Film Awards winners

BAFTA Fellowship
Martin Scorsese

Outstanding British Contribution to Cinema
Sir John Hurt

Best Film
The Artist – Thomas Langmann
The Descendants – Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor
Drive – Marc Platt and Adam Siegel
The Help – Michael Barnathan, Chris Columbus and Brunson Green
Tinker Tailor Soldier Spy – Tim Bevan, Eric Fellner and Robyn Slovo Continue reading “65th British Academy Film Awards winners”

65th British Academy Film Awards nominations

BAFTA Fellowship
Martin Scorsese

Outstanding British Contribution to Cinema
Sir John Hurt

Best Film
The Artist – Thomas Langmann
The Descendants – Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor
Drive – Marc Platt and Adam Siegel
The Help – Michael Barnathan, Chris Columbus and Brunson Green
Tinker Tailor Soldier Spy – Tim Bevan, Eric Fellner and Robyn Slovo Continue reading “65th British Academy Film Awards nominations”

64th British Academy Film Awards winners

BAFTA Fellowship
Sir Christopher Lee

Outstanding British Contribution to Cinema
Harry Potter film series

Best Film
The King’s Speech – Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin
Black Swan – Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin
Inception – Emma Thomas and Christopher Nolan
The Social Network – Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin
True Grit – Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen Continue reading “64th British Academy Film Awards winners”

64th British Academy Film Awards nominations

BAFTA Fellowship
Sir Christopher Lee

Outstanding British Contribution to Cinema
Harry Potter film series

Best Film
Black Swan – Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin
Inception – Emma Thomas and Christopher Nolan
The King’s Speech – Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin
The Social Network
– Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin
True Grit – Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen Continue reading “64th British Academy Film Awards nominations”