27th Critics’ Choice Awards – winners

Best Picture
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
WINNER – The Power of the Dog
tick, tick… BOOM!
West Side Story

Best Director
Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Kenneth Branagh – Belfast
WINNER Jane Campion – The Power of the Dog
Guillermo del Toro – Nightmare Alley
Steven Spielberg – West Side Story
Denis Villeneuve – Dune

Best Actor
Nicolas Cage – Pig as Robin “Rob” Feld
Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog as Phil Burbank
Peter Dinklage – Cyrano as Cyrano de Bergerac
Andrew Garfield – tick, tick… BOOM! as Jonathan Larson
WINNER Will Smith – King Richard as Richard Williams
Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth as Lord Macbeth

Best Actress
WINNER Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye as Tammy Faye Bakker
Olivia Colman – The Lost Daughter as Leda Caruso
Lady Gaga – House of Gucci as Patrizia Reggiani
Alana Haim – Licorice Pizza as Alana Kane
Nicole Kidman – Being the Ricardos as Lucille Ball
Kristen Stewart – Spencer as Diana, Princess of Wales (née Spencer)

Best Supporting Actor
Jamie Dornan – Belfast as Pa
Ciarán Hinds – Belfast as Pop
WINNER Troy Kotsur – CODA as Frank Rossi
Jared Leto – House of Gucci as Paolo Gucci
J. K. Simmons – Being the Ricardos as William Frawley
Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog as Peter Gordon

Best Supporting Actress
Caitriona Balfe – Belfast as Ma
WINNER Ariana DeBose – West Side Story as Anita
Ann Dowd – Mass as Linda
Kirsten Dunst – The Power of the Dog as Rose Gordon
Aunjanue Ellis – King Richard as Oracene “Brandy” Price
Rita Moreno – West Side Story as Valentina

Best Young Actor/Actress
WINNER Jude Hill – Belfast as Buddy
Cooper Hoffman – Licorice Pizza as Gary Valentine
Emilia Jones – CODA as Ruby Rossi
Woody Norman – C’mon C’mon as Jesse
Saniyya Sidney – King Richard as Venus Williams
Rachel Zegler – West Side Story as Maria

Best Acting Ensemble
WINNER – Belfast
Don’t Look Up
The Harder They Fall
Licorice Pizza
The Power of the Dog
West Side Story

Best Original Screenplay
Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Zach Baylin – King Richard
WINNER Kenneth Branagh – Belfast
Adam McKay and David Sirota – Don’t Look Up
Aaron Sorkin – Being the Ricardos

Best Adapted Screenplay
WINNER Jane Campion – The Power of the Dog
Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
Sian Heder – CODA
Tony Kushner – West Side Story
Jon Spaihts, Denis Villeneuve and Eric Roth – Dune

Best Cinematography
Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth
Greig Fraser – Dune
Janusz Kamiński – West Side Story
Dan Laustsen – Nightmare Alley
WINNER Ari Wegner – The Power of the Dog
Haris Zambarloukos – Belfast

Best Editing
WINNER Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story
Úna Ní Dhonghaíle – Belfast
Andy Jurgensen – Licorice Pizza
Peter Sciberras – The Power of the Dog
Joe Walker – Dune

Best Costume Design
WINNER Jenny Beavan – Cruella
Robert Morgan and Jacqueline West – Dune
Luis Sequeira – Nightmare Alley
Paul Tazewell – West Side Story
Janty Yates – House of Gucci

Best Production Design
Jim Clay and Claire Nia Richards – Belfast
Rena DeAngelo and Adam Stockhausen – The French Dispatch
Rena DeAngelo and Adam Stockhausen – West Side Story
Tamara Deverell and Shane Vieau – Nightmare Alley
WINNER Zsuzsanna Sipos and Patrice Vermette – Dune

Best Score
Nicholas Britell – Don’t Look Up
Jonny Greenwood – The Power of the Dog
Jonny Greenwood – Spencer
Nathan Johnson – Nightmare Alley
WINNER Hans Zimmer – Dune

Best Song
“Be Alive” – King Richard
“Dos Oruguitas” – Encanto
“Guns Go Bang” – The Harder They Fall
“Just Look Up” – Don’t Look Up
WINNER “No Time to Die” – No Time to Die

Best Hair and Makeup
Cruella
Dune
WINNER – The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci
Nightmare Alley

Best Visual Effects
WINNER – Dune
The Matrix Resurrections
Nightmare Alley
No Time to Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Best Comedy
Barb and Star Go to Vista Del Mar
Don’t Look Up
Free Guy
The French Dispatch
WINNER – Licorice Pizza

Best Animated Feature
Encanto
Flee
Luca
WINNER – The Mitchells vs. the Machines
Raya and the Last Dragon

Best Foreign Language Film
A Hero • Iran
WINNER – Drive My Car • Japan
Flee • Denmark
The Hand of God • Italy
The Worst Person in the World • Norway

Best Drama Series
Evil (Paramount+)
For All Mankind (Apple TV+)
The Good Fight (Paramount+)
Pose (FX)
Squid Game (Netflix)
WINNER – Succession (HBO)
This Is Us (NBC)
Yellowjackets (Showtime)

Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us as Randall Pearson (NBC)
Mike Colter – Evil as David Acosta (Paramount+)
Brian Cox – Succession as Logan Roy (HBO)
WINNER Lee Jung-jae – Squid Game as Seong Gi-hun (Netflix)
Billy Porter – Pose as Pray Tell (FX)
Jeremy Strong – Succession as Kendall Roy (HBO)

Best Actress in a Drama Series
Uzo Aduba – In Treatment as Dr. Brooke Taylor (HBO)
Chiara Aurelia – Cruel Summer as Jeanette Turner (Freeform)
Christine Baranski – The Good Fight as Diane Lockhart (Paramount+)
Katja Herbers – Evil as Dr. Kristen Bouchard (Paramount+)
WINNER Melanie Lynskey – Yellowjackets as Shauna (Showtime)
Mj Rodriguez – Pose as Blanca Rodriguez-Evangelista (FX)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Nicholas Braun – Succession as Greg Hirsch (HBO)
Billy Crudup – The Morning Show as Cory Ellison (Apple TV+)
WINNER Kieran Culkin – Succession as Roman Roy (HBO)
Justin Hartley – This Is Us as Kevin Pearson (NBC)
Matthew Macfadyen – Succession as Tom Wambsgans (HBO)
Mandy Patinkin – The Good Fight as Hal Wackner (Paramount+)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Christine Lahti – Evil as Sheryl Luria (Paramount+)
Andrea Martin – Evil as Sister Andrea (Paramount+)
Audra McDonald – The Good Fight as Francesca Lovatelli (Paramount+)
J. Smith-Cameron – Succession as Gerri Kellman (HBO)
WINNER Sarah Snook – Succession as Shiv Roy (HBO)
Susan Kelechi Watson – This Is Us as Beth Pearson (NBC)

Best Comedy Series
The Great (Hulu)
Hacks (HBO Max)
Insecure (HBO)
Only Murders in the Building (Hulu)
The Other Two (HBO Max)
Reservation Dogs (FX on Hulu)
WINNER – Ted Lasso (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

Best Actor in a Comedy Series
Iain Armitage – Young Sheldon as Sheldon Cooper (CBS)
Nicholas Hoult – The Great as Peter III (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building as Charles-Haden Savage (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows as Nandor (FX)
Martin Short – Only Murders in the Building as Oliver Putnam (Hulu)
WINNER Jason Sudeikis – Ted Lasso as Ted Lasso (Apple TV+)

Best Actress in a Comedy Series
Elle Fanning – The Great as Catherine the Great (Hulu)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva as Wickie (Peacock)
Selena Gomez – Only Murders in the Building as Mabel Mora (Hulu)
Sandra Oh – The Chair as Ji-Yoon Kim (Netflix)
Issa Rae – Insecure as Issa Dee (HBO)
WINNER Jean Smart – Hacks as Deborah Vance (HBO Max)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Ncuti Gatwa – Sex Education as Eric Effiong (Netflix)
WINNER Brett Goldstein – Ted Lasso as Roy Kent (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows as Guillermo de la Cruz (FX)
Brandon Scott Jones – Ghosts as Isaac Higgintoot (CBS)
Ray Romano – Made for Love as Herbert Green (HBO Max)
Bowen Yang – Saturday Night Live as Various Characters (NBC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Kristin Chenoweth – Schmigadoon! as Mildred Layton (Apple TV+)
Hannah Einbinder – Hacks as Ava Daniels (HBO Max)
Molly Shannon – The Other Two as Pat Dubek (HBO Max)
Cecily Strong – Saturday Night Live as Various Characters (NBC)
Josie Totah – Saved By the Bell as Lexi Haddad-DeFabrizio (Peacock)
WINNER Hannah Waddingham – Ted Lasso as Rebecca Welton (Apple TV+)

Best Limited Series
Dopesick (Hulu)
Dr. Death (Peacock)
It’s a Sin (HBO Max)
Maid (Netflix)
WINNER – Mare of Easttown (HBO)
Midnight Mass (Netflix)
The Underground Railroad (Prime Video)
WandaVision (Disney+)

Best Movie Made for Television
Come from Away (Apple TV+)
List of a Lifetime (Lifetime)
The Map of Tiny Perfect Things (Prime Video)
Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
WINNER – Oslo (HBO)
Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Olly Alexander – It’s a Sin as Ritchie Tozer (HBO Max)
Paul Bettany – WandaVision as Vision (Disney+)
William Jackson Harper – Love Life as Marcus Watkins (HBO Max)
Joshua Jackson – Dr. Death as Christopher Duntsch (Peacock)
WINNER Michael Keaton – Dopesick as Dr. Samuel Finnix (Hulu)
Hamish Linklater – Midnight Mass as Father Paul Hill (Netflix)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia as Mahalia Jackson (Showtime)
Cynthia Erivo – Genius: Aretha as Aretha Franklin (National Geographic)
Thuso Mbedu – The Underground Railroad as Cora Randall (Prime Video)
Elizabeth Olsen – WandaVision as Wanda Maximoff / Scarlet Witch (Disney+)
Margaret Qualley – Maid as Alexandra “Alex” Russell (Netflix)
WINNER Kate Winslet – Mare of Easttown as Marianne “Mare” Sheehan (HBO)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
WINNER Murray Bartlett – The White Lotus as Armond (HBO)
Zach Gilford – Midnight Mass as Riley Flynn (Netflix)
William Jackson Harper – The Underground Railroad as Royal (Prime Video)
Evan Peters – Mare of Easttown as Detective Colin Zabel (HBO)
Christian Slater – Dr. Death as Randall Kirby (Peacock)
Courtney B. Vance – Genius: Aretha as C. L. Franklin (National Geographic)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
WINNER Jennifer Coolidge – The White Lotus as Tanya McQuoid (HBO)
Kaitlyn Dever – Dopesick as Betsy Mallum (Hulu)
Kathryn Hahn – WandaVision as Agatha Harkness (Disney+)
Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers as Frances Welty (Hulu)
Julianne Nicholson – Mare of Easttown as Lori Ross (HBO)
Jean Smart – Mare of Easttown as Helen Fahey (HBO)

Best Foreign Language Series
Acapulco (Apple TV+)
Call My Agent! (Netflix)
Lupin (Netflix)
Money Heist (Netflix)
Narcos: Mexico (Netflix)
WINNER – Squid Game (Netflix)

Best Animated Series
Big Mouth (Netflix)
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
The Great North (Fox)
Q-Force (Netflix)
WINNER – What If…? (Disney+)

Best Talk Show
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Desus & Mero (Showtime)
The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
WINNER – Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Best Comedy Special
WINNER – Bo Burnham: Inside (Netflix)
Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

Leave a Reply

Your email address will not be published.