2021 Offie & ONCOMM Award Winners

In this ‘special circumstances’ year, the Offies 2021 Awards Ceremony celebrated the creativity and resilience of artists in fringe, alternative and independent theatre in a time of crisis who have found new ways to produce fresh and inventive work for thousands of stay-at-home audiences.

The Offies are OffWestEnd’s main awards, for shows with at least 10 performances, and awards were given to the best of the shows presented before lockdown and the few who managed to go ahead in the summer
months.

The OnComm is the new award for online shows from across the UK (and beyond) and was introduced in May 2020. Additionally, the winner of the OffFest award for theatre shows in festivals was also announced, alongside extra OneOff awards for innovative work and initiatives in 2020, especially in the light of the Covid lockdown.

OFFIE AWARDS

DESIGN

Design: Lighting
Malcolm Rippeth / Afterplay / Coronet Theatre
WINNER – Tom White / Macbeth / Wiltons Music Hall
Jamie Platt / The Last 5 Years / Southwark Playhouse

Design: Set
Lucy Osborne / Afterplay / Coronet Theatre
Casey Jay Andrews / Lockdown Town /
WINNER – Patrick Connellan / The Incident Room / New Diorama with Greenwich Theatre

Design: Sound
Max Pappenheim / Sunnymead Court / Tristan Bates Theatre
WINNER – Yaiza Varona / The Incident Room / New Diorama with Greenwich Theatre
Neil Bettles / Petrichor / Theatre Royal Stratford East

PLAYS / MUSICALS / IDEA

Ensemble: Performance
Joanne Clifton, Dan Krikler, Harry Francis, Tanisha Mae-Brown, Tsemaye Bob-Egbe, Ryan Anderson / Pippin / Garden Theatre at the Eagle
WINNER – Rachel Barnes, Laurie Jamieson, Nigel Taylor, Daniel Ward / The Canary and The Crow / Arcola
Stephanie Booth & Hannah Livingstone / We Were Having A Perfectly Nice Time / Omnibus Theatre

IDEA Performance
WINNER – FK Alexander / I Could Go on Singing / Southbank Centre

Lucy McCormick / Post Popular / Soho Theatre, Johnson & Mackay & United Agents
Abraão Kimberley, Pedro Verissimo & 13 others / When It Breaks It Burns / Battersea Arts Centre

IDEA Production
 I Could Go on Singing / Southbank Centre
The Lost Hours / Vault Festival
WINNER – Sound Cistem / Plaster Cast Theatre / Vault Festival

MUSICALS

Musicals: Director
Bronagh Lagan / Rags / Park Theatre
WINNER – Jonathan O’Boyle / The Last 5 Years / Southwark Playhouse

Musicals: Lead Performance
WINNER – Frances Barber / Musik / Leicester Square Theatre
Carolyn Maitland / Rags / Park Theatre
Molly Lynch / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
Oli Higginson / The Last 5 Years / Southwark Playhouse

Musicals: Musical Director
Michael Bradley / Pippin / Garden Theatre at the Eagle
WINNER – Joe Bunker / Rags / Park Theatre
George Dyer / The Last 5 Years / Southwark Playhouse

Musicals: Production
LAMBCO Productions / Pippin / Garden Theatre at the Eagle
Katy Lipson for Aria Entertainment / Rags / Park Theatre
WINNER – Katy Lipson for Aria Entertainment / The Last 5 Years / Southwark Playhouse

Musicals: Supporting Performance
Beaux Harris / Blitz! / Union Theatre
Rachel Izen / Rags / Park Theatre
WINNER – Dave Willetts / Rags / Park Theatre

PLAYS

Plays: Director
Jim Pope / Can I Help You? / Omnibus Theatre
Lily McLeish / Scrounger / Finborough
WINNER – Phoebe Barran / Tryst / Chiswick Playhouse
Evan Lordan / We Were Having A Perfectly Nice Time / Omnibus Theatre

Plays: Lead Performance
James Demaine / Nuclear War | Buried | Graceland / Old Red Lion
Sam Crane / The Rage of Narcissus / Pleasance
WINNER – Jessica Rhodes / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre

Plays: New Play
WINNER – Athena Stevens / Scrounger / Finborough
WINNER – Sergio Blanco / The Rage of Narcissus / Pleasance
Sam Steiner / You Stupid Darkness! / Southwark Playhouse

Plays: Performance Piece
Lucy McCormick / Post Popular / Soho Theatre
Miguel Hernando Torres Umba / Stardust / Roundhouse
WINNER – Daniel Ward / The Canary and The Crow / Arcola

Plays: Supporting Performance
WINNER – Leigh Quinn / Scrounger / Finborough
Ali Barouti / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre
John Hollingworth / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre

ONCOMM Awards

Recording pre-lockdown (direct)
(i.e. with little or no editing)
Going Viral / Daniel Bye
Hysteria / Spymonkey
Jane Clegg / Finborough Theatre
WINNER – The House Of Bernarda Alba / Graeae

Recording pre-lockdown (edited)
(i.e. with significant editing)
Bubble / Theatre Uncut
Cyprus Avenue / Royal Court & Abbey Theatre
SeaWall / Simon Stephens
WINNER – The Encounter / Complicité

Recording post-lockdown (direct)
(i.e. with little or no editing)
About 500 / Simona Hughes
WINNER – Breathe / by Neil Bebber
This Evil Thing / Essential Theatre
Within / Threedumb Theatre

Recording post-lockdown (edited)
(i.e. with significant editing)
Birdsong Online / Original Theatre
Midnight Your Time / Donmar Warehouse
WINNER – Rose / Ginger Quiff Media / Hope Mill Theatre
Wait For Me / Sam Cassidy

Live streamed (originally)
(may be presented later as a recording)
Before After – A Musical Love Story / The Grey
Area Theatre Company
Cupid’s Corner / Parade Stone
The Boss Of It All / New Perspectives / Soho
Theatre
WINNER – The Poltergeist / Jack Silver / Southwark
Playhouse

Audio
Contemporary Political Ethics (Or, How To Cheat)
/ Traverse Theatre
Not So Quiet on the Welsh Front / Front Room
Theatre
WINNER – Rockets and Blue Lights / Royal Exchange / Lockdown Theatre Festival
The Barren Author / Barnaby Eaton-Jones

Platform based
(presented using a platform such as Zoom)
Agent Venture / The Adventure Is Real
WINNER – Alice, A Virtual Theme Park / Creation Theatre
Beige / MAGNA
Richard III / The Show Must Go Online

Series
WINNER – 15 Heroines: The Desert / The Labyrinth / The
War / Jermyn St Theatre
Digital Caravan Theatre / Small Truth
Press Play / Popelei & Emma Blackman
Telling Tales / Muck + Rumble

Immersive/Interactive
Dream Catcher / Blue Moon
User Not Found / Dante or Die
WINNER – Viper Squad / Sid Phoenix
Wind in the Willows / Guildford Shakespeare Co

Innovative
For Quality Purposes / Stan’s Internet Café
Snowflake: Visual EP / MPTheatricals
Truth to Power Café / Jeremy Goldstein & London
Artists Projects
WINNER – What A Carve Up! / Lawrence Batley Theatre,
New Wolsey Theatre and The Barn Theatre

Shows for Young People 12+
Crime of the Century / Chickenshed
Guantanamo Boy / Half Moon Theatre
WINNER – I, Cinna (the poet) / Tim Crouch / Unicorn
North Country / Freedom Studios

Shows for Children
Michael Rosen’s Clever Cakes / Little Angel
Paper Aeroplane / Half Moon Theatre
WINNER – The Twits / Unicorn Theatre
There’s a Bear on my Chair / Little Angel

Family Shows
Alice’s Adventures in Wonderland / Chickenshed
Dream Catcher / Blue Moon Zoom
Snow White in the Seven Months of Lockdown /
King’s Head Theatre, Charles Court Opera
WINNER – The Legend of Moby Dick Whittington / Sleeping Trees

OffFEST for the Voila Europe Festival
Farewell Concert, K2 Theater / supported by Hungarian Cultural Centre

OneOFFS
Wait for Me, Sam Cassidy & Ainsley Ricketts
DreamCatcher, Blue Moon Zoom
Traverse 3, Traverse Theatre, Edinburgh
Scenesaver, www.scenesaver.co.uk

Photo credits, clockwise from top left:
FK Alexander I COULD GO ON SINGING Over the Rainbow. Photo Jannica Honey
Athena Stevens Scrounger. Photo Nick Rutter
The Canary and the Crow. Arcola. Photo The Other Richard
Rockets & Blue Lights. Royal Exchange & BBC Lockdown Theatre Fest. Photo Brinkhoff Mogenburg

Leave a Reply

Your email address will not be published.