Winners for The Stage Debut Awards 2020

Best performer in a play – sponsored by Audible
• Saida Ahmed for Little Miss Burden at the Bunker, London
• Katie Erich for Oliver Twist at Leeds Playhouse (in a co-production with Ramps on the Moon)
• Brooklyn Melvin for Oliver Twist at Leeds Playhouse (in a co-production with Ramps on the Moon)
• WINNER – Daniel Monks for Teenage Dick at the Donmar Warehouse, London
• WINNER – Rachel Nwokoro for Little Baby Jesus at the Orange Tree Theatre, London
• Jessica Rhodes for The Sugar Syndrome at the Orange Tree Theatre, London
• Khai Shaw for Little Baby Jesus at the Orange Tree Theatre, London
• Bobby Stallwood for Faith, Hope and Charity at the National Theatre, London

Best performer in a musical
• WINNER – Shan Ako for Les Misérables at the Sondheim Theatre, London
• Lucy Anderson for Dear Evan Hansen at the Noël Coward Theatre, London
• Chase Brown for Mame at the Hope Mill Theatre, Manchester
• Oli Higginson for The Last Five Years at the Southwark Playhouse, London
• Adriana Ivelisse for West Side Story at Curve, Leicester
• Tom Noyes for Preludes at the Southwark Playhouse, London
• Bethany Tennick for Islander at the Southwark Playhouse, London
• WINNER – Sam Tutty for Dear Evan Hansen at the Noël Coward Theatre, London

Best director – sponsored by Smith & Williamson
• Georgia Green for The Mikvah Project at the Orange Tree Theatre, London
• WINNER – Martha Kiss Perrone for When It Breaks It Burns at the Battersea Arts Centre, London
• Alex Sutton for Preludes at the Southwark Playhouse, London

Best designer – sponsored by Robe Lighting
• Liam Bunster (set and costume) for The Taming of the Shrew at Shakespeare’s Globe, London
• Andrew Exeter (lighting) for High Fidelity at the Turbine Theatre, London
• WINNER – Rose Revitt (set and costume) for Dr Korczak’s Example at Leeds Playhouse, Leeds

Best composer or lyricist
• WINNER – Jim Barne and Kit Buchan for The Season at the New Wolsey Theatre, Ipswich and Royal and Derngate, Northampton
• Jherek Bischoff for The Ocean at the End of the Lane at the National Theatre, London
• Robbie Williams for The Boy in the Dress at the Royal Shakespeare Company, Stratford-upon-Avon

Best writer
• Samuel Bailey for Shook at the Southwark Playhouse, London
• Mari Izzard for Hela at The Other Room, Cardiff
• Eleanor Tindall for Before I Was a Bear at The Bunker, London
• WINNER – Temi Wilkey for The High Table at the Bush Theatre, London (in a co-production with Birmingham Rep)

Best West End debut performer – sponsored by Trafalgar Entertainment
• Shan Ako for Les Misérables at the Sondheim Theatre
• David Mitchell for The Upstart Crow at the Gielgud Theatre
• Daniel Monks for Teenage Dick at the Donmar Warehouse
• Samantha Pauly for Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
• Wendell Pierce for Death of a Salesman at the Piccadilly Theatre
• WINNER – Sam Tutty for Dear Evan Hansen at the Noël Coward Theatre
• Aimee Lou Wood for Uncle Vanya at the Harold Pinter Theatre

Best creative West End debut – sponsored by the Noël Coward Foundation
• Fabian Aloise (choreographer) for Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
• Nadia Latif (director) for Fairview at the Young Vic Theatre
• Benj Pasek, Justin Paul and Steven Levenson (composer, lyricist & book) for Dear Evan Hansen at the Noël Coward Theatre
• WINNER – Femi Temowo (composer) for Death of a Salesman at the Piccadilly Theatre and for Three Sisters at the National Theatre
• David West Read (book) for & Juliet at the Shaftesbury Theatre

Leave a Reply

Your email address will not be published.