2020 British Academy Television Awards nominations

Best Drama Series
The Crown (Netflix)
The End of the F***ing World
(Netflix/Channel 4)
Gentleman Jack (HBO/BBC One)
Giri/Haji (BBC Two)

Best Mini-Series
Chernobyl (Sky Atlantic)
A Confession (ITV)
The Victim (BBC One)
The Virtues (Channel 4)

Best Single Drama
Brexit: The Uncivil War (Channel 4)
Elizabeth is Missing (BBC One)
The Left Behind (BBC Three)
Responsible Child
(BBC Two)

Best Soap and Continuing Drama
Casualty (BBC One)
Coronation Street (ITV)
Emmerdale (ITV)
Holby City
(BBC One)

Best Actor
Stephen Graham – The Virtues as Joseph (Channel 4)
Jared Harris – Chernobyl as Valery Legasov (HBO/Sky Atlantic)
Takehiro Hira – Giri/Haji as Kenzo Mori (BBC Two)
Callum Turner – The Capture as Shaun Amery (BBC One)

Best Actress
Jodie Comer – Killing Eve as Villanelle (BBC One)
Glenda Jackson – Elizabeth is Missing as Maud (BBC One)
Suranne Jones – Gentleman Jack as Anne Lister (HBO/BBC One)
Samantha Morton – I Am Kirsty as Kirsty (Channel 4)

Best Supporting Actor
Joe Absolom – A Confession as Christopher Halliwell (ITV)
Josh O’Connor – The Crown as Prince Charles (Netflix)
Will Sharpe – Giri/Haji as Rodney (BBC Two)
Stellan Skarsgård – Chernobyl as Boris Shcherbina (HBO/Sky Atlantic)

Best Supporting Actress
Naomi Ackie – The End of the F***ing World as Bonnie (Channel 4)
Helen Behan – The Virtues as Anna (Channel 4)
Helena Bonham Carter – The Crown as Princess Margaret (Netflix)
Jasmine Jobson – Top Boy as Jaq (Neflix)

Best Male Comedy Performance
Jamie Demetriou – Stath Lets Flats as Stath (Channel 4)
Ncuti Gatwa – Sex Education as Eric Effiong (Netflix)
Youssef Kerkour – Home as Sami (Channel 4)
Guz Khan – Man Like Mobeen as Mobeen (BBC Three)

Best Female Comedy Performance
Sian Clifford – Fleabag as Claire (BBC Three)
Gbemisola Ikumelo – Famalam as Various characters (BBC Three)
Sarah Kendall – Frayed as Sammy Cooper (BBC Three)
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag as Fleabag (BBC Three)

Best Scripted Comedy
Catastrophe (Channel 4)
Derry Girls (Channel 4)
Fleabag (BBC Three)
Stath Lets Flats (Channel 4)

Best Comedy and Comedy Entertainment Programme
The Graham Norton Show (BBC One)
The Last Leg (Channel 4)
The Ranganation (BBC Two)
Taskmaster (Dave)

Best Entertainment Performance
Frankie Boyle – Frankie Boyle’s New World Order (BBC One)
Mo Gilligan – The Lateish Show with Mo Gilligan (Channel 4)
Lee Mack – Would I Lie to You? (BBC One)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)

Lew Grade Award for Entertainment Programme
The Greatest Dancer (BBC One)
The Rap Game UK (BBC Three)
Strictly Come Dancing (BBC One)
The Voice UK
(ITV)

Best Factual Series or Strand
Crime and Punishment (Channel 4)
Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer (Netflix)
Leaving Neverland (Channel 4)
Our Dementia Choir with Vicky McClure
(BBC One)

Huw Wheldon Award for Specialist Factual
8 Days: To the Moon and Back (BBC Two)
Seven Worlds, One Planet (BBC One)
Thatcher (BBC Two)
Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story (BBC Four)

Robert Flaherty Award for Single Documentary
The Abused (Channel 5)
David Harewood: Psychosis and Me (BBC Two)
The Family Secret (Channel 4)
The Last Survivors (BBC Two)

Best Feature
Joe Lycett’s Got Your Back (Channel 4)
The Misadventures of Romesh Ranganathan (BBC Two)
Mortimer & Whitehouse
(BBC Two)
Snackmasters (Channel 4)

Best Reality and Constructed Factual
Celebrity Gogglebox (Channel 4)
Harry’s Heroes: The Full English (ITV)
Race Across the World (BBC Two)
RuPaul’s Drag Race UK
(BBC Three)

Best Live Event
Blue Planet Live (BBC One)
Election 2019 Live: The Results (ITV)
Glastonbury Festival 2019 (BBC Two)
Operation Live (Channel 5)

Best News Coverage
Hong Kong Protests (Sky News)
ITV News at Ten: Election Results (ITV)
Prince Andrew & The Epstein Scandal (BBC Two)
Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones to Knife Crime (BBC Two)

Best Current Affairs
Growing Up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) (Channel 4)
The Hunt for Jihadi John (HBO/Channel 4)
Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) (BBC/BBC One)
Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) (ITV)

Best Sport
FIFA Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA (BBC One)
ICC Cricket World Cup Final (Sky Sports Cricket)
2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa (ITV)
Wimbledon 2019 Men’s Final (BBC One)

Best Short Form Programme
Anywhere but Westminster (The Guardian)
Brain in Gear (BBC iPlayer)
Soon Gone: A Windrush Chronicle
(BBC Four)
Toni with an I (BBC Four)

Best International Programme
Euphoria (HBO/Sky Atlantic)
Succession (Sky Atlantic)
Unbelievable (Netflix)
When They See Us (Netflix)

Virgin TV’s Must-See Moment
Coronation Street – “Death of Sinead Osbourne” (ITV)
Fleabag – “The Confessional Scene” (BBC Three)
Game of Thrones – “Arya kills the Night King” (HBO/Sky Atlantic)
Gavin & Stacey – “Nessa proposes to Smithy” (BBC One)
Line of Duty – “John Corbet’s death” (BBC One)
Love Island – “Michael recouples after Casa Amor” (ITV2)

Leave a Reply

Your email address will not be published.