Winners for The Stage Debut Awards 2019

Best Actress in a Play – sponsored by Audible

  • Liv Hill for Top Girls at the National Theatre, London
  • Urielle Klein-Mekongo for Yvette at the Bush Theatre, London
  • WINNER Lauren O’Leary for The Awkward Years at The Other Room, Cardiff
  • Bea Webster for Mother Courage at the Albion Electric Warehouse, Leeds

Best Actor in a Play – sponsored by Audible

  • WINNER Jamal Ajala for ear for eye at the Royal Court, London
  • Stuart Campbell for The Hunt at the Almeida Theatre, London
  • Patrick Gibson for Sweat at the Donmar Warehouse and the Gielgud Theatre, London
  • Ivan Oyik for Blue/Orange at the Birmingham Repertory Theatre, Birmingham

Best Actress in a Musical  sponsored by Really Useful Group

  • Georgina Ambrey for My Mother Said I Never Should and The Rise and Fall of Little Voice at the Theatre by the Lake, Keswick
  • WINNER Danielle Fiamanya for The Color Purple at the Curve, Leicester
  • Maiya Quansah-Breed for Six at the Arts Theatre, London
  • Jarneia Richard-Noel for Six at the Arts Theatre, London

Best Actor in a Musical  sponsored by Encore Radio

Best Director  sponsored by Smith & Williamson

  • WINNER Atri Banerjee for Hobson’s Choice at the Royal Exchange, Manchester
  • Tyrone Huntley for Ain’t Misbehavin’ at the Mercury Theatre, Colchester
  • Jade Lewis for Superhoe at the Royal Court, London
  • Tom Scutt for Berberian Sound Studio at the Donmar Warehouse, London

Best Designer – sponsored by Robe Lighting

  • Abby Clarke for Beauty and the Beast at the Theatre by the Lake, Keswick
  • WINNER Evie Gurney for Antony and Cleopatra and The Hunt at the National Theatre, London and the Almeida Theatre, London
  • Maxwell Nicholson Lailey for Huddle at the Unicorn Theatre, London

Best Composer or Lyricist  sponsored by Trafalgar Entertainment Group

  • Oran Eldor and Marcus Stevens for Mythic the Musical at the Charing Cross Theatre, London
  • Anaïs Mitchell for Hadestown at the National Theatre, London
  • WINNER David Cumming, Felix Hagan, Natasha Hodgson and Zoe Roberts for Operation Mincemeat at the New Diorama Theatre, London
  • Femi Temowo for Death of a Salesman at the Young Vic, London  

Best Writer – sponsored by Sonia Friedman Productions

  • Ross Willis for Wolfie at Theatre503, London
  • Nicole Lecky for Superhoe at the Royal Court, London
  • WINNER Jasmine Lee-Jones for Seven Methods of Killing Kylie Jenner at the Royal Court, London
  • Holly Robinson for Soft Animals at Soho Theatre, London  

The Joe Allen Best West End Debut

Best Creative West End Debut – sponsored by the Noël Coward Foundation

  • WINNER Frankie Bradshaw (designer) and Lynette Linton (director) for Sweat at Donmar Warehouse and the Gielgud Theatre
  • Arinzé Kene (writer) for Misty at Trafalgar Studios
  • Matthew Lopez (writer) for The Inheritance at the Noël Coward Theatre
  • Morgan Lloyd Malcolm (writer) for Emilia at the Vaudeville Theatre
  • Irene Sankoff and David Hein (writers) for Come From Away at the Phoenix Theatre

Child Performer of the Year – sponsored by Stagecoach

  • Caelan Edie for The Bodyguard Musical at the Theatre Royal, Glasgow and Tour
  • Jack Meredith for Caroline or Change at the Playhouse Theatre, London
  • Clara Read for The Wild Duck at the Almeida Theatre, London
  • WINNER Taya Tower for The Hunt at the Almeida Theatre, London

Leave a Reply

Your email address will not be published.