Winners of the 2018 London Evening Standard Theatre Awards

BEST ACTOR in partnership with Ambassador Theatre Group
Bryan Cranston Network, National Theatre (Lyttelton)
WINNER – Ralph Fiennes Antony and Cleopatra, National Theatre (Olivier)
Ian McKellen King Lear, Minerva Chichester & Duke of York’s
Colin Morgan Translations, National Theatre (Olivier)
Kyle Soller The Inheritance, Young Vic & Noël Coward Theatre

NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS in partnership with Christian Louboutin
Laura Linney My Name Is Lucy Barton, Bridge Theatre
Carey Mulligan Girls and Boys, Royal Court
Cecilia Noble Nine Night, National Theatre (Dorfman)
WINNER – Sophie Okonedo Antony and Cleopatra, National Theatre (Olivier)
Lia Williams The Prime of Miss Jean Brodie, Donmar Warehouse

BEST PLAY in partnership with Chanel
Home, I’m Darling Laura Wade, National Theatre (Dorfman)
WINNER – The Inheritance Matthew Lopez, Young Vic & Noël Coward Theatre
John Annie Baker, National Theatre (Dorfman)
The Lehman Trilogy Stefano Massini, (adapted by Ben Power), National Theatre (Lyttelton)
The Writer Ella Hickson, Almeida

MILTON SHULMAN AWARD FOR BEST DIRECTOR
Stephen Daldry The Inheritance, Young Vic & Noël Coward Theatre
WINNER – Marianne Elliott Company, Gielgud Theatre
Robert Hastie The York Realist, Donmar Warehouse
Phyllida Lloyd Tina, Aldwych Theatre
Ian Rickson Translations, National Theatre (Olivier)

BEST MUSICAL
Caroline, or Change Minerva Chichester & Hampstead Theatre
Company Gielgud Theatre
Everybody’s Talking About Jamie Apollo Theatre
Fun Home Young Vic
WINNER – Hamilton Victoria Palace

BEST MUSICAL PERFORMANCE
Sharon D Clarke Caroline, or Change, Minerva Chichester & Hampstead Theatre
WINNER – Rosalie Craig Company, Gielgud Theatre
Arinzé Kene Misty, Bush & Trafalgar Studios
Kelli O’Hara The King and I, Palladium
Adrienne Warren Tina, Aldwych

BEST DESIGN
WINNER – Miriam Buether The Jungle, Young Vic & Playhouse Theatre
Bunny Christie Company, Gielgud Theatre
Es Devlin Girls and Boys, Royal Court
Rae Smith Translations, National Theatre (Olivier)
Jan Versweyveld Network, National Theatre (Lyttelton)

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT
Tearrance Arvelle Chisholm Br’er Cotton, Theatre503
WINNER – Natasha Gordon Nine Night, National Theatre (Dorfman)
Francis Turnly The Great Wave, National Theatre (Dorfman)

EMERGING TALENT AWARD in partnership with Access Entertainment
Rona Morison The Prime of Miss Jean Brodie, Donmar Warehouse
Debris Stevenson Poet in da Corner, Royal Court
Chris Walley The Lieutenant of Inishmore, Noël Coward Theatre
Roy Alexander Weise (director) Nine Night, National Theatre (Dorfman)/Br’er Cotton, Theatre503
WINNER – Jamael Westman Hamilton, Victoria Palace

Leave a Reply

Your email address will not be published.