2017 British Academy Television Awards nominations

Best Actor
Adeel Akhtar – Murdered by My Father as Shahzad (BBC Three)
Babou Ceesay – Damilola, Our Loved Boy as Richard Taylor (BBC One)
Robbie Coltrane – National Treasure as Paul Finchley (Channel 4)
Benedict Cumberbatch – The Hollow Crown: The Wars of the Roses as King Richard III (BBC Two)

Best Actress
Nikki Amuka-Bird – NW as Natalie Blake (BBC One)
Jodie Comer – Thirteen as Ivy Moxam (BBC Three)
Claire Foy – The Crown as Queen Elizabeth II (Netflix)
Sarah Lancashire – Happy Valley as Sgt. Catherine Cawood (BBC One)

Best Supporting Actor
Jared Harris – The Crown as King George VI (Netflix)
Tom Hollander – The Night Manager as Major “Corky” Lance Corkoran (BBC One)
John Lithgow – The Crown as Winston Churchill (Netflix)
Daniel Mays – Line of Duty as Sergeant Danny Waldron (BBC Two)

Best Supporting Actress
Siobhan Finneran – Happy Valley as Clare Cartwright (BBC One)
Vanessa Kirby – The Crown as Princess Margaret (Netflix)
Wunmi Mosaku – Damilola, Our Loved Boy as Gloria Taylor (BBC One)
Nicola Walker – Last Tango in Halifax as Gillian (BBC One)

Best Male Comedy Performance
Asim Chaudhry – People Just Do Nothing as Chabuddy G/Charlie (BBC Three)
Steve Coogan – Alan Partridge’s Scissored Isle as Alan Partridge (Sky Atlantic)
Harry Enfield – The Windsors as Charles (Channel 4)
David Mitchell – Upstart Crow as Will Shakespeare (BBC Two)

Best Female Comedy Performance
Olivia Colman – Fleabag as Godmother (BBC Three)
Lesley Manville – Mum as Cathy Bradshaw (BBC Two)
Diane Morgan – Cunk on Shakespeare as Philomena Cunk (BBC Two)
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag as Fleabag (BBC Three)

Best Entertainment Performance
Adam Hills – The Last Leg (Channel 4)
Michael McIntyre – Michael McIntyre’s Big Show (BBC One)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)
Claudia Winkleman – Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Single Drama
Aberfan: The Green Hollow (BBC One)
Damilola, Our Loved Boy (BBC One)
Murdered by My Fathe
r (BBC Three)
NW (BBC Two)

Best Mini-Series
The Hollow Crown: The Wars of the Roses (BBC Two)
National Treasure (Channel 4)
The Secret
(ITV)
The Witness for the Prosecution (BBC One)

Best Drama Series
The Crown (Netflix)
The Durrells (ITV)
Happy Valley (BBC One)
War and Peace
(BBC One)

Best Soap and Continuing Drama
Casualty (BBC One)
EastEnders (BBC One)
Emmerdale (ITV)
Hollyoaks
(Channel 4)

Best International Programme
American Crime Story: The People v. O. J. Simpson (FX) / (BBC Two)
The Night Of (HBO) / (Sky Atlantic)
Stranger Things (Netflix)
Transparent (Amazon Prime)

Best Factual Series or Strand
24 Hours in Police Custody (Channel 4)
Exodus: Our Journey to Europe (BBC Two)
The Prosecutors: Real Crime and Punishment
(BBC 4)
Kids on the Edge (Channel 4)

Huw Wheldon Award for Specialist Factual
Alan Bennett’s Diaries (BBC Two)
Attenborough’s Life That Glows (BBC Two)
Grayson Perry’s All Man (Channel 4)
Planet Earth II (BBC One)

Flaherty Award for Single Documentary
Behind Closed Doors (BBC One)
Hillsborough (BBC Two)
How to Die: Simon’s Choice
(BBC Two)
HyperNormalisation (BBC iPlayer)

Best Feature
The Doctor Who Gave up Drugs (BBC Two)
The Great British Bake Off (BBC One)
Travel Man (Channel 4)
Who Do You Think You Are? (BBC One)

Best Reality and Constructed Factual
First Dates (Channel 4)
Muslims Like Us (BBC Two)
The Real Marigold Hotel
(BBC Two)
The Secret Life of 5 Year Olds (Channel 4)

Best Current Affairs
Inside Obama’s White House (BBC Two)
Teenage Prison Abuse Exposed – Panorama (BBC One)
Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks – This World
(BBC Two)
Unarmed Black Male – This World (BBC Two)

Best News Coverage
BBC North West Tonight: Hillsborough Inquests (BBC One)
Channel 4 News: Brexit Day One (Channel 4)
Sky News Tonight – Aleppo: Death of a City (Sky News)
Victoria Derbyshire: Footballer’s Abuse (BBC Two)

Best Sport
2016 Open (Sky Sports 1)
2016 Rio Olympics (BBC One)
2016 Rio Paralympics (Channel 4)
Six Nations – England V Wales (ITV)

Best Live Event
The Centenary of the Battle of the Somme: Thiepval (BBC One)
The Queen’s 90th Birthday Celebration (ITV)
Shakespeare Live! From the RSC (BBC Two)
Stand up to Cancer (Channel 4)

Best Entertainment Programme
Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
Britain’s Got Talent (ITV)
Michael McIntyre’s Big Show (BBC One)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Scripted Comedy
Camping (Sky Atlantic)
Fleabag (BBC Three)
Flowers (Channel 4)
People Just Do Nothing (BBC Three)

Best Comedy and Comedy Entertainment Programme
Charlie Brooker’s 2016 Wipe (BBC Two)
Cunk on Shakespeare (BBC Two)
The Last Leg: Live from Rio (Channel 4)
Taskmaster (Dave)

Virgin’s Must-See Moments
Game of Thrones – “Battle of the Bastards”
The Late Late Show with James Corden – “Carpool Karaoke with Michelle Obama”
Line of Duty – “Urgent exit required”
Planet Earth II – “Snakes v iguanas chase”
Strictly Come Dancing
– “Ed Balls’ Gangnam Style”
Who Do You Think You Are – “Danny Dyer’s origins”

Leave a Reply

Your email address will not be published.