2017 Laurence Olivier Awards nominations

Best New Play 
Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Elegy – Donmar Warehouse
The Flick – National Theatre Dorfman
One Night in Miami – Donmar Warehouse

Best New Musical
Groundhog Day – The Old Vic
Dreamgirls – Savoy
The Girls – Phoenix
School of Rock – New London

Best Revival 
Yerma – Young Vic
The Glass Menagerie – Duke of York’s
This House – Garrick
Travesties – Apollo

Best Musical Revival
Jesus Christ Superstar – Regent’s Park Open Air
Funny Girl – Savoy
Show Boat – New London
Sunset Boulevard – London Coliseum

Best New Comedy 
Our Ladies of Perpetual Succour – National Theatre Dorfman
The Comedy about a Bank Robbery – Criterion
Nice Fish – Harold Pinter
The Truth – Wyndham’s

Best Entertainment and Family
The Red Shoes – Sadler’s Wells
Cinderella – London Palladium
David Baddiel – My Family: Not the Sitcom – Vaudeville
Peter Pan – National Theatre Olivier

Best Actor 
Jamie Parker for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Ed Harris for Buried Child – Trafalgar Studios 1
Tom Hollander for Travesties – Apollo
Ian McKellen for No Man’s Land – Wyndham’s

Best Actress
Billie Piper for Yerma – Young Vic
Glenda Jackson for King Lear – The Old Vic
Cherry Jones for The Glass Menagerie – Duke of York’s
Ruth Wilson for Hedda Gabler – National Theatre Lyttelton

Best Actor in a Musical 
Andy Karl for Groundhog Day – The Old Vic
David Fynn for School of Rock – New London
Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar – Regent’s Park Open Air
Charlie Stemp for Half a Sixpence – Noël Coward

Best Actress in a Musical
Amber Riley for Dreamgirls – Savoy
Glenn Close for Sunset Boulevard – London Coliseum
“The Girls” (Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore and Joanna Riding) for The Girls – Phoenix
Sheridan Smith for Funny Girl – Savoy

Best Actor in a Supporting Role 
Anthony Boyle for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Freddie Fox for Travesties – Apollo
Brian J Smith for The Glass Menagerie – Duke of York’s
Rafe Spall for Hedda Gabler – National Theatre Lyttelton

Best Actress in a Supporting Role
Noma Dumezweni for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies of Perpetual Succour – National Theatre Dorfman
Clare Foster for Travesties – Apollo
Kate O’Flynn for The Glass Menagerie – Duke of York’s

Best Actor in a Supporting Role in a Musical 
Adam J. Bernard for Dreamgirls – Savoy
Ian Bartholomew for Half a Sixpence – Noël Coward
Ben Hunter for The Girls – Phoenix
Andrew Langtree for Groundhog Day – The Old Vic

Best Actress in a Supporting Role in a Musical
Rebecca Trehearn for Show Boat – New London
Haydn Gwynne for The Threepenny Opera – National Theatre Olivier
Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad – Arts
Emma Williams for Half a Sixpence – Noël Coward

Best Director 
John Tiffany for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Simon Stone for Yerma – Young Vic
John Tiffany for The Glass Menagerie – Duke of York’s
Matthew Warchus for Groundhog Day – The Old Vic

Best Theatre Choreographer
Matthew Bourne for The Red Shoes – Sadler’s Wells
Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day – The Old Vic
Steven Hoggett for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Drew McOnie for Jesus Christ Superstar – Regent’s Park Open Air

Best Set Design 
Christine Jones for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Bob Crowley for Aladdin – Prince Edward
Bob Crowley for The Glass Menagerie – Duke of York’s
Rob Howell for Groundhog Day – The Old Vic

Best Costume Design
Katrina Lindsay for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Gregg Barnes for Dreamgirls – Savoy
Hugh Durrant for Cinderella – London Palladium
Rob Howell for Groundhog Day – The Old Vic

Best Lighting Design 
Neil Austin for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Lee Curran for Jesus Christ Superstar – Regent’s Park Open Air
Natasha Katz for The Glass Menagerie – Duke of York’s
Hugh Vanstone for Groundhog Day – The Old Vic

Best Sound Design
Gareth Fry for Harry Potter and the Cursed Child – Palace
Paul Arditti for Amadeus – National Theatre Olivier
Adam Cork for Travesties – Apollo
Nick Lidster for Autograph for Jesus Christ Superstar – Regent’s Park Open Air

Outstanding Achievement in Music
The three children’s bands for playing instruments live every night in School of Rock – New London
Henry Krieger for composing Dreamgirls – Savoy
Imogen Heap for composing and arranging Harry Potter and the Cursed Child – Palace
The band and company for creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar – Regent’s Park Open Air

Outstanding Achievement in Dance 
English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Akram Khan’s Giselle and She Said – Sadler’s Wells
Alvin Ailey American Dance Theater for their Dance Consortium-presented London season – Sadler’s Wells
Luke Ahmet in The Creation by Rambert – Sadler’s Wells

Best New Dance Production
Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young – Sadler’s Wells
Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment – Barbican
Giselle by Akram Khan and the English National Ballet – Sadler’s Wells
My Mother, My Dog and CLOWNS! by Michael Clark – Barbican

Outstanding Achievement in Opera 
Mark Wigglesworth for conducting Don Giovanni and Lulu – London Coliseum
Renée Fleming in Der Rosenkavalier – Royal Opera House
Stuart Skelton in Tristan and Isolde – London Coliseum

Best New Opera Production
Akhnaten – London Coliseum
4.48 Psychosis – Lyric Hammersmith
Così fan tutte – Royal Opera House
Lulu – London Coliseum

Outstanding Achievement in Affiliate Theatre
Rotterdam – Trafalgar Studios 2
Cuttin’ It, Young Vic / Royal Court – Young Vic, Maria
The Government Inspector – Theatre Royal Stratford East
The Invisible Hand – Tricycle
It Is Easy to Be Dead – Trafalgar Studios 2

Society Special Award
Kenneth Branagh

Leave a Reply

Your email address will not be published.