2014 British Academy Television Awards winners

Best Actor
Sean Harris – Southcliffe as Stephen Morton (Channel 4)
Jamie Dornan – The Fall as Paul Spector (BBC Two)
Luke Newberry – In the Flesh as Kieren Walker (BBC Three)
Dominic West – Burton & Taylor as Richard Burton (BBC Four)

Best Actress
Olivia Colman – Broadchurch as DS Ellie Miller (ITV)
Helena Bonham Carter – Burton & Taylor as Elizabeth Taylor (BBC Four)
Kerrie Hayes – The Mill as Esther Price (Channel 4)
Maxine Peake – The Village as Grace Middleton (BBC One)

Best Supporting Actor
David Bradley – Broadchurch as Jack Marshall (ITV)
Jerome Flynn – Ripper Street as Detective Bennet Drake (BBC One)
Nico Mirallegro – The Village as Joe Middleton (BBC One)
Rory Kinnear – Southcliffe as David Whitehead (Channel 4)

Best Supporting Actress
Sarah Lancashire – Last Tango in Halifax as Caroline Dawson (BBC One)
Shirley Henderson – Southcliffe as Claire Salter (Channel 4)
Claire Rushbrook – My Mad Fat Diary as Linda Earl-Bouchtat (E4)
Nicola Walker – Last Tango in Halifax as Gillian Buttershaw (BBC One)

Best Male Comedy Performance
Richard Ayoade – The IT Crowd as Maurice Moss (Channel 4)
Mathew Baynton – The Wrong Mans as Sam Pinkett (BBC Two)
James Corden – The Wrong Mans as Phil Bourne (BBC Two)
Chris O’Dowd – The IT Crowd as Roy Trenneman (Channel 4)

Best Female Comedy Performance
Katherine Parkinson – The IT Crowd as Jen Barber (Channel 4)
Frances de la Tour – Vicious as Violet Crosby (ITV)
Kerry Howard – Him & Her: The Wedding as Laura Parker (BBC Three)
Doon Mackichan – Plebs as Flavia (ITV2)

Best Entertainment Performance
Ant & Dec – Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
Charlie Brooker – 10 O’Clock Live (Channel 4)
Sarah Millican – The Sarah Millican Television Programme (BBC Two)
Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC One)

Best Single Drama
Complicit (Channel 4)
An Adventure in Space and Time (BBC Two)
Black Mirror : “Be Right Back” (Channel 4)
The Wipers Times (BBC Two)

Best Mini-Series
In The Flesh (BBC Three)
The Fall (BBC Two)
The Great Train Robbery (BBC One)
Southcliffe (Channel 4)

Best Drama Series
Broadchurch (ITV)
My Mad Fat Diary (E4)
Top of the Lake (BBC Two)
The Village (BBC One)

Best Soap and Continuing Drama
Coronation Street (ITV)
Casualty (BBC One)
Eastenders (BBC One)
Holby City (BBC One)

Best International Programme
Breaking Bad (AMC/Netflix)
Borgen (DR1/BBC Four)
House of Cards (Netflix)
The Returned (Canal +/Channel 4)

Best Factual Series or Strand
Bedlam (Channel 4)
Educating Yorkshire (Channel 4)
Keeping Britain Alive: The NHS in a Day (BBC Two)
The Route Masters: Running London’s Roads (BBC Two)

Best Specialist Factual
David Attenborough’s Natural History Museum Alive (Sky 3D)
Martin Luther King and the March on Washington (BBC Two)
Richard III: The King in the Car Park (Channel 4)
The Story of the Jews (BBC Two)

Best Single Documentary
The Murder Trial (Channel 4)
28 Up South Africa (ITV)
The Day Kennedy Died (ITV)
The Unspeakable Crime: Rape (BBC One)

Best Feature
Long Lost Family (ITV)
The Choir: Sing While You Work (BBC Two)
Grand Designs (Channel 4)
The Great British Bake Off (BBC Two)

Best Reality and Constructed Factual
Gogglebox (Channel 4)
The Big Reunion (ITV2)
Dragon’s Den (BBC Two)
The Undateables (Channel 4)

Best Current Affairs
Syria: Across the Lines (Dispatches) (Channel 4)
The Cruel Cut (BBC One)
The Hunt for Britain’s Sex Gangs (Dispatches) (Channel 4)
North Korea: Life Inside The Secret State (Dispatches) (Channel 4)

Best News Coverage
ITV News at Ten: “Woolwich Attacks” (ITV)
Channel 4 News: “Egypt Military Coup” (Channel 4)
BBC North West Tonight: “The Dale Cregan Verdict” (BBC One/BBC North West)
ITV News Granada Reports: “The Lee Rigby Trial” (ITV/ITV Granada)

Best Sport and Live Events
The Ashes 2013 – “1st Test, Day 5” (Sky Sports)
Bollywood Carmen Live (BBC Three)
Glastonbury 2013 (BBC)
Wimbledon Men’s Final (BBC One/BBC Sport)

Best Entertainment Programme
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
Derren Brown: The Great Art Robbery (Channel 4)
Dynamo: Magician Impossible (Watch)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Scripted Comedy
Him & Her: The Wedding (BBC Three)
Count Arthur Strong (BBC Two)
The IT Crowd (Channel 4)
Toast of London (Channel 4)

Best Comedy and Comedy Entertainment Programme
A League of Their Own (Sky One)
The Graham Norton Show (BBC One)
The Revolution Will Be Televised (BBC Three)
Would I Lie to You? (BBC One)

Radio Times Audience Award
Doctor Who : “The Day of the Doctor” (BBC One)
Breaking Bad (AMC/Netflix)
Broadchurch (ITV)
Educating Yorkshire (Channel 4)
Gogglebox (Channel 4)
The Great British Bake Off (BBC Two)

BAFTA Fellowship Award
Julie Walters

BAFTA Special Award
Cilla Black

Leave a Reply

Your email address will not be published.