Winners of 2013 Lucille Lortel Awards

Outstanding Play
Bethany – Produced by Women’s Project Theater; Written by Laura Marks
Cock – Produced by Stuart Thompson, Jean Doumanian, Royal Court Theatre, William Berlind, Scott Delman, Dena Hammerstein, Jon B. Platt, Scott Rudin, Ted Snowdon, True Love Productions; Written by Mike Bartlett
Detroit – Produced by Playwrights Horizons; Written by Lisa D’Amour  
The Flick – Produced by Playwrights Horizons; Written by Annie Baker
WINNER – The Whale – Produced by Playwrights Horizons; Written by Samuel D. Hunter 

Outstanding Musical
WINNER – Dogfight – Produced by Second Stage Theatre; Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul, Book by Peter Duchan

Giant – Produced by The Public Theater in association with The Dallas Theater Center; Book by Sybille Pearson, Music and Lyrics by Michael John LaChiusa, Based on the novel by Edna Ferber 
Murder Ballad – Produced by Manhattan Theatre Club; Conceived by and with Book and Lyrics by Julia Jordan, Music and Lyrics by Juliana NashThe Other Josh Cohen – Produced by Amas Musical Theatre in association with Scandobean Productions, LLC; Book, Music and Lyrics by David Rossmer and Steve Rosen  
Skippyjon Jones – Produced by TheatreworksUSA; Book and Lyrics by Kevin Del Aguila, Music by Eli Bolin, Based on the book by Judy Schachner  

Outstanding Revival
All In The Timing – Produced by Primary Stages in association with Jamie deRoy; Written by David Ives 
My Children! My Africa! – Produced by Signature Theatre; Written by Athol Fugard 
Passion – Produced by Classic Stage Company; Music and Lyrics by Stephen Sondheim, Book by James Lapine 
WINNER – The Piano Lesson – Produced by Signature Theatre; Written by August Wilson
Talley’s Folly – Produced by Roundabout Theatre Company; Written by Lanford Wilson   

Outstanding Solo Show
WINNER – All the Rage – Produced by piece by piece productions, Rising Phoenix Repertory in association with The Barrow Group; Written and Performed by Martin Moran  
Jackie – Produced by Women’s Project Theater; Written by Elfriede Jelinek, Translated by Gitta Honegger, Performed by Tina Benko  
Title and Deed – Produced by Signature Theatre in association with Gare St. Lazare Players Ireland; Written by Will Eno, Performed by Conor Lovett 

Outstanding Director
Sam Gold, The Flick 
Anne Kauffman, Belleville 
Tina Landau, A Civil War Christmas  
James Macdonald, Cock
WINNER – Ruben Santiago-Hudson, The Piano Lesson   

Outstanding Choreographer
George De La Peña, A Midsummer Night’s Dream 
WINNER – Christopher Gattelli, Dogfight  
Kyle Mullins, TRIASSIC PARQ: The Musical  Alex Sanchez, Giant 
Doug Varone, Murder Ballad

Outstanding Lead Actor 
Danny Burstein, Talley’s Folly  
Brandon J. Dirden, The Piano Lesson  
Daniel Everidge, Falling 
WINNER – Shuler Hensley, The Whale  
Aasif Mandvi, Disgraced

Outstanding Lead Actress 
Quincy Tyler Bernstine, Neva 
America Ferrera, Bethany  
Vanessa Redgrave, The Revisionist 
WINNER – Roslyn Ruff, The Piano Lesson  
Sharon Washington, Wild With Happy  

Outstanding Featured Actor 
David Wilson Barnes, Don’t Go Gentle 
WINNER – Chuck Cooper, The Piano Lesson 
Zach Grenier, Storefront Church  
Jake Gyllenhaal, If There Is I Haven’t Found It Yet 
Mark Nelson, My Name Is Asher Lev   

Outstanding Featured Actress 
Eisa Davis, Luck of the Irish 
WINNER – Annie Funke, If There Is I Haven’t Found It Yet  
Rebecca Naomi Jones, Murder Ballad  
Amanda Quaid, Luck of the Irish
Da’Vine Joy Randolph, What Rhymes with America

Outstanding Scenic Design 
Beowulf Boritt, If There Is I Haven’t Found It Yet 
Miriam Buether, Cock 
WINNER – Clint Ramos, Wild With Happy  
Louisa Thompson, Detroit  
Mark Wendland, Murder Ballad   

Outstanding Costume Design 
Toni-Leslie James, A Civil War Christmas 
WINNER – Jessica Pabst, The Whale  
Clint Ramos, Wild With Happy  
Emily Rebholz, Vanya and Sonia and Masha and Spike  
Anita Yavich, Golden Child   

Outstanding Lighting Design 
Jane Cox, The Flick  
Rui Rita, The Piano Lesson 
Ben Stanton, Belleville 
Ben Stanton, Murder Ballad 
WINNER – Scott Zielinski, A Civil War Christmas  

Outstanding Sound Design
WINNER – Leah Gelpe, Slowgirl  
Bray Poor, The Flick  
Shane Rettig, Detroit ’67  
Jane Shaw, Jackie  
Matt Tierney, Detroit 

Lifetime Achievement Award
Todd Haimes   

Playwrights’ Sidewalk Inductee
Neil LaBute   

Outstanding Body of Work
Award Theatre Development Fund   

Outstanding Alternative Theatrical Experience 
Old Hats – Created and performed by Bill Irwin and David Shiner; Music by and featuring Nellie McKay, Produced by Signature Theatre  

Leave a Reply

Your email address will not be published.