BBC Audio Drama Awards 2012 winners

Best Audio Drama
(Judges: Lord Hall, Razia Iqbal, Sarah Sands)
A Shoebox Of Snow by Julie Mayhew, Producer: Justine Potter, Red Production Company for Radio 4
WINNER – Lost Property – The Year My Mother Went Missing by Katie Hims, Producer: Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4
The First Domino by Jonathan Cash, Producer: Frank Stirling, Unique Broadcasting Company for Radio 3

Best Actor in an Audio Drama
(Judges: Ian Brown, Lisa Campbell, Dame Harriet Walter CBE)
Damian Lewis, Giovanni’s Room dramatised by Neil Bartlett, Producer: Turan Ali, Bona Broadcasting for Radio 3
WINNER – David Tennant, Kafka: The Musical by Murray Gold, Producer: Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 3
Rory Kinnear, Flare Path by Terence Rattigan, Producer: Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3
*Special Commendation* Tom Riley, Henry’s Demons by Patrick and Henry Cockburn, Producer: Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4

Best Actress in an Audio Drama
(Judges: Michael Billington, Kate Harwood, Robin Lustig)
Candis Nergaard, Atching Tan by Dan Allum, Producer: Charlotte Riches, BBC Audio Drama North for Radio 4
June Whitfield, A Montrous Vitality by Andy Merriman, Producer: David Hunter, BBC Radio Drama for Radio 4
WINNER – Rosie Cavaliero, Lost Property: A Telegram From The Queen by Katie Hims, Producer: Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4

Best Supporting Actor/Actress in an Audio Drama
(Judges: Daniel Evans, Gillian Reynolds, Imogen Stubbs)
WINNER – Andrew Scott, Referee by Nick Perry, Producer: Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama for Radio 4
Carl Prekopp, The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley, Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4
Rupert Penry-Jones, Flare Path by Terence Rattigan, Producer: Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3

Best Scripted Comedy Drama
(Judges: Andrew Davies, Christopher William Hill, Miranda Sawyer)
Cabin Pressure
by John Finnemore, Producer: David Tyler, Pozzitive for Radio 4
Ed Reardon’s Week by Christopher Douglas and Andrew Nickolds, Producer: Dawn Ellis, BBC Radio Comedy for Radio 4
WINNER – Floating by Hugh Hughes, Producer: James Robinson, BBC Radio Drama for Radio 4

Best Online Only Audio Drama
(Judges: Nicolas Kent, Julie Myerson, Jane Thynne)
WINNER – Rock by Tim Fountain, Producer: Iain Mackness, Made in Manchester for The Independent Online
Wild Hackney, Producer: Francesca Panetta and Russell Finch for Hackney Podcast

Best Adaptation
(Judges: Viv Gardner, Maxine Peake, Fiammetta Rocco)
Alone In Berlin dramatised by Shelagh Stephenson, Producer: Eoin O’Callaghan, BBC Northern Ireland for Radio 4
Five Days In May by Matthew Solon, Producer: John Dryden, Goldhawk Productions for Radio 4
WINNER – The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley, Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

Best Use of Sound in an Audio Drama
(Judges: Kevin Brew, John Hardy, Elisabeth Mahoney)
WINNER – Bad Memories by Julian Simpson, Producer: Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4
Can You Hear Me? by Margaret Wilkinson, Producer: Nadia Molinari, BBC Audio Drama North for Radio 4
The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley, Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

Innovation Award
(Judges: Susannah Clapp, Rupert Goold, Stephen Wright)
Blue Eyed Boy by Helen Cross, Producer: Mary Ward-Lowery, BBC Bristol for Radio 4
WINNER – The Unfortunates adapted by Graham White, Producer: Mary Peate, BBC Radio Drama for Radio 3
Wild Hackney, Producer: Francesca Panetta and Russell Finch for Hackney Podcast

The shortlist for the Imison Award for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 by a new writer is:
(Society of Author’s Broadcasting Committee: Alison Joseph, Mike Bartlett, Lucy Caldwell, Nazrin Choudhury, Christopher William Hill, Karen Liebreich, Sue Limb, Karl Sabbagh, Colin Teevan and John Taylor)
Atching Tan by Dan Allum
The Pursuit by Matt Hartley
The Barber and the Ark by Marcia Layne
WINNER – Amazing Grace by Michelle Lipton

The Tinniswood Award shortlist for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 is:
(Judges: Robert Bathurst, Paul Donovan, Nell Leyshon)
The Climb by Andrea Earl
Sarah and Ken by Rebecca Lenkiewicz
Setting a Glass by Nick Warburton
WINNER – Gerontius by Stephen Wyatt

Leave a Reply

Your email address will not be published.