2010 What’s On Stage Award nominations

BEST ACTRESS IN A PLAY
Rachel Weisz – A Streetcar Named Desire at the Donmar Warehouse 
Alison Steadman – Enjoy at the Gielgud 
Fiona Shaw – Mother Courage & Her Children at the NT Olivier
Helen Mirren – Phedre at the NT Lyttelton 
Juliet Stevenson – Duet for One at the Almeida & Vaudeville
Lesley Sharp – The Rise & Fall of Little Voice at the Vaudeville 

THE CAPITAL BREAKS BEST ACTOR IN A PLAY
Jude Law – Hamlet, Donmar West End at Wyndham’s 
David Harewood – The Mountaintop at Theatre 503 & Trafalgar Studios 1 
Dominic West – Life Is a Dream at the Donmar Warehouse 
Ken Stott – A View from the Bridge at the Duke of York’s 
Mark Rylance – Jerusalem at the Royal Court Downstairs
Samuel West – Enron at the Royal Court Downstairs 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A PLAY
Miriam Margolyes – Endgame at the Duchess 
Amanda Drew – Enron at the Royal Court Downstairs
Carol Macready – Enjoy at the Gielgud 
Hayley Atwell – A View from the Bridge at the Duke of York’s 
Kate Fleetwood – Life Is a Dream at the Donmar Warehouse 
Michelle Dockery – Burnt by the Sun at the NT Lyttelton 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A PLAY
Patrick Stewart – Hamlet, RSC at the Novello 
David Dawson – Comedians at the Lyric Hammersmith 
John Shrapnel – Phedre at the NT Lyttelton & King Lear at the Young Vic 
Mackenzie Crook – Jerusalem at the Royal Court Downstairs 
Marc Warren – The Rise & Fall of Little Voice at the Vaudeville
Simon Paisley Day – Entertaining Mr Sloane at Trafalgar Studios 1 

THE BABY GRAND BEST ACTRESS IN A MUSICAL
Patina Miller – Sister Act at the London Palladium 
Charlotte Wakefield – Spring Awakening at the Lyric Hammersmith & Novello 
Hannah Waddingham – A Little Night Music at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Jane Horrocks – Annie Get Your Gun at the Young Vic 
Kathryn Evans – Sunset Boulevard at the Comedy 
Samantha Spiro – Hello, Dolly! at the Open Air 

THE SEE TICKETS BEST ACTOR IN A MUSICAL
Rowan Atkinson – Oliver! at the Theatre Royal Drury Lane 
Alexander Hanson – A Little Night Music at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Aneurin Barnard – Spring Awakening at the Lyric Hammersmith & Novello 
Jason Donovan – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace 
Julian Ovenden – Annie Get Your Gun at the Young Vic 
Tony Sheldon – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL
Jodie Prenger – Oliver! at the Theatre Royal Drury Lane 
Jessie Buckley – A Little Night Music at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Julia Sutton – Sister Act at the London Palladium 
Lesley Garrett – Carousel at the Savoy 
Maureen Lipman – A Little Night Music at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Sheila Hancock – Sister Act at the London Palladium 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL
Oliver Thornton – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace
Burn Gorman – Oliver! at the Theatre Royal Drury Lane
Clive Carter – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace 
Daniel Crossley – Hello, Dolly! at the Open Air 
Gabriel Vick – A Little Night Music at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Iwan Rheon – Spring Awakening at the Lyric Hammersmith & Novello 

THE MOBIUS INDUSTRIES BEST SOLO PERFORMANCE
Derren Brown – Derren Brown: Enigma at the Adelphi 
Alan Cumming – I Bought a Blue Car Today at the Vaudeville 
Clare Higgins – The Fever at the Royal Court Downstairs 
David Hare – Berlin at the NT Lyttelton & Wall at the Royal Court Downstairs 
Rob Brydon – Rob Brydon Live! at the Apollo 
Sadie Frost – Touched at Trafalgar Studios 2 

THE LES MISERABLES 25TH ANNIVERSARY AWARD FOR BEST ENSEMBLE PERFORMANCE
On the Waterfront – at the Theatre Royal Haymarket 
Arcadia – at the Duke of York’s 
Dancing at Lughnasa at the Old Vic
Our Class – at the NT Cottesloe
The Great Game – at the Tricycle
The Power of Yes – at the NT Lyttelton

THE MILK TWO SUGARS BEST TAKEOVER IN A ROLE
John Barrowman – La Cage aux Folles at the Playhouse
Brian Conley – Hairspray at the Shaftesbury
Edward Bennett – Hamlet, RSC at the Novello 
Melanie C – Blood Brothers at the Phoenix
Omid Djalili – Oliver! at the Theatre Royal Drury Lane
Roger Allam – La Cage aux Folles at the Playhouse

THE NICK HERN BOOKS BEST NEW PLAY
Jerusalem – by Jez Butterworth at the Royal Court Downstairs 
Burnt by the Sun – by Peter Flannery at the NT Lyttelton 
Enron – by Lucy Prebble at the Royal Court Downstairs 
Punk Rock – by Simon Stephens at the Lyric Hammersmith 
The Habit of Art – by Alan Bennett at the NT Lyttelton
The Mountaintop – by Katori Hall the Theatre503 & Trafalgar Studios 1

THE WALDORF HILTON BEST NEW COMEDY
Calendar Girls – by Tim Firth at the Noel Coward 
England People Very Nice – by Richard Bean at the NT Olivier 
New Boy – by Russell Labey at Trafalgar Studios 2 
Public Property – by Sam Peter Jackson at Trafalgar Studios 2 
The Priory – by Michael Wynne at the Royal Court Downstairs 
Timing – by Alistair McGowan at the Kings Head 

THE SUPERBREAK BEST NEW MUSICAL
Priscilla, Queen of the Desert – by Allan Scott & Stephan Elliott at the Palace 
Been So Long – by Arthur Darvill & Che Walker at the Young Vic 
Dreamboats & Petticoats – by Laurence Marks & Maurice Gran at the Savoy 
Sister Act – by Alan Menken, Glenn Slater, Cheri & Bill Steinkellner at the London Palladium 
Spring Awakening – by Duncan Sheik & Steven Sater at the Lyric Hammersmith & Novello 
Thriller Live! – by Adrian Grant at the Lyric

THE EMG BEST PLAY REVIVAL
A Streetcar Named Desire – at the Donmar Warehouse
A View from the Bridge – at the Duke of Yorks
Arcadia – at the Duke of Yorks 
Enjoy – at the Gielgud
Three Days of Rain – at the Apollo
Waiting for Godot – at the Theatre Royal Haymarket

THE AMBASSADOR TICKETS BEST MUSICAL REVIVAL
Oliver! – at the Theatre Royal Drury Lane 
A Little Night Music – at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Annie Get Your Gun – at the Young Vic
Carousel – at the Savoy 
Hello, Dolly! – at the Open Air 
Sunset Boulevard – at the Comedy 

THE SHAKESPEARE 4 KIDZ BEST SHAKESPEAREAN PRODUCTION
Hamlet – RSC at the Novello 
All’s Well That Ends Well – at the NT Olivier
Hamlet – Donmar West End at Wyndham’s
Othello – at Trafalgar Studios 1 
The Winters Tale – at the Old Vic 
Twelfth Night – Donmar West End at Wyndhams 

BEST DIRECTOR
Trevor Nunn – Inherit the Wind at the Old Vic & A Little Night Music at the Menier Chocolate Factory & Garrick 
Gregory Doran – Hamlet, RSC at the Novello 
Ian Rickson – Parlour Song at the Almeida & Jerusalem at the Royal Court 
Nicholas Hytner – Phedre & The Habit of Art at the NT Lyttelton 
Rupert Goold – Enron at the Royal Court Downstairs 
Sam Mendes – The Cherry Orchard & The Winter’s Tale at the Old Vic 

BEST SET DESIGNER
Brian Thomson – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace 
Christopher Oram – A Streetcar Named Desire at the Donmar Warehouse & Twelfth Night, Donmar West End at Wyndham’s 
Lizzie Clachan – Money, Shunt at Bermondsey Street & Treasure Island at the Theatre Royal Haymarket 
Miriam Buether – Judgment Day & When the Rain Stops Falling at the Almeida 
Peter McKintosh – Prick Up Your Ears at the Comedy, Entertaining Mr Sloane at Trafalgar Studios 1 & Hello, Dolly! at the Open Air 
William Dudley – Peter Pan at Kensington Gardens

THE WHITE LIGHT BEST LIGHTING DESIGNER
Natasha Katz – Sister Act at the London Palladium 
Johanna Town – Speaking in Tongues at the Duke of York’s 
Kevin Adams – Spring Awakening at the Lyric Hammersmith & Novello 
Mark Henderson – Enron at the Royal Court 
Mike Robertson – On the Waterfront at the Theatre Royal Haymarket 
Neil Austin – Life Is a Dream at the Donmar Warehouse & Madame de Sade, Donmar West End at Wyndham’s

BEST CHOREOGRAPHER
Ross Coleman – Priscilla, Queen of the Desert at the Palace 
Adam Cooper – Carousel at the Savoy & Shall We Dance at Sadler’s Wells 
Anthony Van Laast – Sister Act at the London Palladium
Bill T Jones – Spring Awakening at the Lyric Hammersmith & Novello 
Gary Lloyd – Thriller Live! at the Lyric 
Stephen Mear – Hello, Dolly! at the Open Air

THE DEWYNTERS LONDON NEWCOMER OF THE YEAR
Diana Vickers – The Rise & Fall of Little Voice at the Vaudeville 
Jaime Winstone – The Fastest Clock in the Universe at Hampstead 
Lenny Henry – Othello at the Trafalgar Studios 1 
Nicholas Hoult – New Boy at Trafalgar Studios 2 
Patina Miller – Sister Act at the London Palladium 
Tom Sturridge – Punk Rock at the Lyric Hammersmith 

BEST OFF-WEST END PRODUCTION
The Pirates of Penzance – at the Union Theatre 
F**king Men – at the King’s Head
Forbidden Broadway – at the Menier Chocolate Factory 
Kursk – at the Young Vic
Kurt & Sid – at Trafalgar Studios 2 
Stovepipe – at the West 12 Shopping Centre 

THE BOOKING OFFICE BEST REGIONAL PRODUCTION
Adolf Hitler: My Part in His Downfall – Bristol Old Vic & tour
It’s a Wonderful Life – New Wolsey, Ipswich 
Spend Spend Spend – Watermill, Newbury 
The Caretaker – Liverpool Everyman & Theatre Royal Bath
The Light in the Piazza – Leicester Curve 
The Winslow Boy – Rose, Kingston & tour 

THE GROUPLINE BEST WEST END SHOW
Wicked 
Billy Elliot 
Hairspray
Jersey Boys
Les Miserables
Mamma Mia!
The Lion King 
The Phantom of the Opera 
War Horse
We Will Rock You 

THE AKA THEATRE EVENT OF THE YEAR
The pairing of Ian McKellen and Patrick Stewart in Waiting for Godot
Peter Pan returning to Kensington Gardens in a purpose-built theatre pavilion 
The Bridge Project at the Old Vic
The inaugural Udderbelly season at the Southbank Centre 
The launch of NT Live 
Two outstanding Tricycle cycles: The Great Game (Afghanistan) and Not Black and White 

Leave a Reply

Your email address will not be published.